Stovky Poliakov sa rozlúčilo s mužom, ktorý sa upálil na protest proti politike Kaczynského

357642_poland_protest_42835 6197406ace954536ad58dd84d2cb5091 320x210.jpg

VARŠAVA 6. novembra (WebNoviny.sk) – Stovky Poliakov sa prišli v pondelok do centra Varšavy symbolicky rozlúčiť s Piotrom Szczesným, 54-ročným chemikom, ktorý sa 19. októbra podpálil na protest proti politike vlády a o desať dní nato v nemocnici zomrel.

Po vzore českého študenta Jana Palacha, ktorý sa upálil v Prahe v roku 1969 na protest proti sovietskej okupácii Československa, Szczesny siahol po tomto krajnom prostriedku na protest proti politike Jaroslawa Kaczynského a jeho strany Právo a spravodlivosť.

Odporúčame:
Andrej Danko privítal predsedu poľského Sejmu, krajiny sa o občanov po brexite postarajú

Krátko pred činom porozdával okoloidúcim letáky, v ktorých vysvetľoval, že protestuje proti obmedzovaniu ľudských práv a porušovaniu ústavy zo strany poľskej vlády a konštatoval, že Poľsko je v zahraničí predmetom posmeškov. Napísal aj, že jeho „krv majú na rukách“ Kaczynski a jeho strana.

Opoziční demonštranti si Szczesného v pondelok uctili tichým pochodom spred varšavského Paláca kultúry, kde sa 19. októbra upálil, k sídlu Kaczynského strany.

Viac k témam: Poľsko, protest
Zdroj: Webnoviny.sk – Stovky Poliakov sa rozlúčilo s mužom, ktorý sa upálil na protest proti politike Kaczynského © SITA Všetky práva vyhradené.

7. novembra 2017

Odporúčané články