Štát prenajal Brestovskú jaskyňu za 1200 eur ročne

Štát po voľbách podpísal zmluvu o prenájme Brestovskej jaskyne s občianskym združením Pegas Slovakia, aj keď rozhodnutie o prevádzkovaní jaskyne dostala minulý rok Štátna ochrana prírody SR – Správa slovenských jaskýň.BRATISLAVA 1. apríla (WebNoviny.sk) – Štyri dni po parlamentných voľbách podpísala Slovenská republika v zastúpení Štátnej ochrany prírody SR zmluvu o prenajatí Brestovskej jaskyne pre občianske združenie Pegas Slovakia bez výberového konania za 1200 eur ročne vrátane dane z pridanej hodnoty. Avšak rozhodnutie o prevádzkovaní jaskyne dostala minulý rok Štátna ochrana prírody SR.

Simon hovorí o svinstve

Zmluva je účinná od 11. marca tohto roku a doba nájmu je na tri roky. Ako ďalej na štvrtkovej tlačovej konferencii informoval nezaradený poslanec Zsolt Simon, podľa zákona o ochrane prírody s týmto prenájmom musel súhlasiť aj súčasný minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý bol predtým ministrom životného prostredia.

„Štát pod taktovkou ministra Žigu prichystal zdroj zisku pre niekoho, ale nie pre štát. Štát chcel otvoriť jaskyňu, ukázať prírodné bohatstvo a chcel na tom aj zarábať. Všetko pripravil, len tú čerešničku na torte prenechal nejakému súkromníkovi, nech si na tom zarába. Je to svinstvo najväčšieho rázu,“ uviedol Simon.

Výzva premiérovi, aby sa vyjadril ku kauze

Minulý rok Štátna ochrana prírody SR požiadala Okresný úrad životného prostredia v Žiline o sprístupnenie a prevádzkovanie Brestovskej jaskyne. Okresný úrad žiadosti 13. októbra minulého roka vyhovel.

Následne štátna ochrana prírody požiadala Envirofond o poskytnutie prostriedkov na zlepšenie informovanosti a environmentálneho povedomia o jaskyniach Oravy, na ktorú dostala z ministerstva životného prostredia 93 177 eur. „Tieto peniaze boli použité na sprístupnenie jaskyne,“ dodal Simon.

Zsolt Simon na tlačovej besede vyzval súčasného ministra životného prostredia Lászlóa Solymosa, aby túto zmluvu o nájme okamžite zrušil a vyvodil zodpovednosť. „Očakávam promptné konanie a verejné vysvetlenie. Rád si vypočujem aj názor pána premiéra, či súhlasí s takýmto postupom pri využívaní štátneho majetku. Vyzývam premiéra, aby sa k tejto kauze verejne vyjadril. Ide o exemplárny prípad prírodného bohatstva, kde štát pripravil podnikanie a prenajal to niekomu inému. Štátna jaskyňa, štátne bohatstvo, náklady na sprístupnenie jaskyne znáša štát a príjem z toho má nejaký súkromník,“ dodal Simon.

Podľa neho je to prvá príležitosť, aby súčasná vláda a jej ministri prejavili charakter a ukázali, či v korupcii bude vláda pokračovať, alebo sa s ňou dokáže vysporiadať.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. apríla 2016

Odporúčané články