Štartuje Rely Dakar. Aké ambície majú Svitko a Jakeš?

Preview pred 39. ročníkom púštneho dobrodružstva Rely Dakar.ASUNCIÓN 30. decembra (WebNoviny.sk) – S tradičnými slovenskými stálicami Štefanom Svitkom a Ivanom Jakešom odštartuje v pondelok 2. januára 39. ročník motoristického púštneho dobrodružstva Rely Dakar.

Začiatok organizátori naplánovali do paraguajského hlavného mesta Asunción, kde sa „odysea“ predstaví po prvý raz v histórii. Paraguaj je 29. krajinou, do ktorej zavíta populárne podujatie, piatou na juhoamerickom kontinente, kam sa preteky presťahovali v roku 2009 z Afriky.

Súťažiaci dorazia do cieľa v argentínskom Buenos Aires 14. januára. Celkovo je na programe 12 etáp s voľným dňom v bolívijskej metropole La Paz 8. januára.

Obaja slovenskí jazdci spod Tatier sa predstavia v kategórii motocyklov a takisto ako v posledných sezónach budú mať len tie najvyššie ciele. Členovi Slovnaft Teamu Svitkovi sa na začiatku tohto roka podaril ohromný kúsok, keď vybojoval historickú druhú priečku a pridal k tomu víťazstvo v 10. etape z Belénu do La Rioja. Stal sa tak po Jaroslavovi Katriňákovi a Ivanovi Jakešovi len tretím Slovákom s týmto počinom.

Odporúčame:

Svitko ide na Dakar s novou motorkou a podporou výrobcu

Ivan Jakeš si pred Rely Dakar verí a chce zvíťaziť

Navyše, ako privátny jazdec bez podpory fabrického tímu svojím celkovým druhým miestom vyrovnal výkon Pala Andersa Ullevalsetera z roku 2010, ktorý skončil tiež druhý. Na najťažšej rely na svete sa Svitko pri svojich siedmich účastiach umiestnil šesťkrát v top 3 etapy – okrem víťazstva bol dva razy druhý (1x 2015, 1x 2016) a trikrát tretí (2x 2012, 1x 2015). V top 5 sa ocitol v 20 prípadoch.

Na Rely Dakar 2017 pôjde 34-ročný Žaškovčan Svitko už s novou továrenskou motorkou od KTM.

„Mala by byť presne taká, akú majú fabrickí jazdci. Je veľmi ľahká a oveľa obratnejšia. Mal som nejaké ponuky od iných značiek, ale chcem mať čo najväčšiu šancu Dakar úspešne dokončiť. Odchod od strojov KTM si teda neviem predstaviť. Na motorke sme nemuseli nič upravovať a počas Dakaru budeme môcť jednoduchšie vymieňať súčiastky. Keďže som bol tento rok druhý, všetci budú čakať dobré umiestnenie. Ja to tak však nevnímam. Šance má každý podobné. Niekto väčšie a niekto menšie. Z najlepších 15 jazdcov môže vyhrať hocikto,“ povedal Svitko na nedávnej tlačovej konferencii v Bratislave.

V kategórii štvorkoliek neštartuje obhajca Marcos Patronelli

Oveľa ambicióznejšie znel na novembrovej tlačovke Ivan Jakeš zo svojho Jakeš Dakar Teamu. Štyridsaťtriročný rodák z Myjavy vyhlásil, že bude útočiť na celkové víťazstvo. Tento rok sa mu nedarilo podľa predstáv, po zranení kolena musel odstúpiť v úvode šiestej etapy, jeho najlepším výsledkom je štvrté miesto zo sezóny 2013.

Pred budúcoročným Dakarom stavil skúsený jazdec na kvalitnú kondičnú prípravu. „Chcem byť najlepší. Urobím všetko pre to, aby som vyhral. Dakar je vždy ´peklo´. Hovoria nám, že to bude najťažší ročník v histórii, ale to sľubujú každý rok. Máme nový motor, snažili sme sa dať dokopy elektroniku. Máme to vyskúšané a dúfam, že to vydrží. Doteraz som vždy veľmi zaostával na rýchlych úsekoch, mali sme o trochu slabší krútiaci moment, a preto sa motorka dostávala na maximálnu rýchlosť neskôr. To mi vždy dosť ubližovalo a potreboval som to zlepšiť,“ uviedol Jakeš.

Najväčšími konkurentmi slovenských motocyklistov budú predovšetkým austrálsky obhajca prvenstva Toby Price, Portugalčania Paulo Goncalves a Hélder Rodrigues, Čiľan Pablo Quintanilla, Španiel Joan Barreda Bort či ambiciózny Francúz Adrien van Beveren. Medzi 168 prihlásenými motorkármi chýba Argentínčan Kevin Benavídes, ktorý si zlomil zápästie a budúcoročný Dakar nútene vynechá. Tento rok pri svojej premiére obsadil vynikajúce štvrté miesto.

V kategórii štvorkoliek nebude štartovať obhajca Marcos Patronelli, najvyššie číslo bude mať Poliak Rafal Sonik, víťaz z roku 2015. Jeho vyzývateľmi budú najmä Čiľan Ignacio Casale, Rus Sergej Kariakin, či Bolívijčan Wálter Nosiglia.

Súťaž automobilov tento rok ovládol legendárny Stéphane Peterhansel a francúzsky „Pán Dakar“ bude patriť medzi najväčších favoritov aj v 39. ročníku. Na konte má neuveriteľných 12 triumfov na Dakare – 6 medzi motocyklami a 6 medzi automobilmi. Jeho rivalmi budú najmä Katarčan Nasser Al-Attiyah, Španieli Carlos Sainz a Nani Roma či Juhoafričan Giniel de Villiers.

Vysoko môže skončiť aj deväťnásobný majster sveta v rely Sébastien Loeb, ktorý musel pri tohtoročnom debute odstúpiť. Kategória kamiónov ponúkne súboj medzi viacerými adeptmi, predstaví sa obhajca prvenstva Gerard de Rooy z Holandska, jeho krajan Hans Stacey, či ruskí jazdci Airat Mardejev a Eduard Nikolajev. O najvyššie pozície budú bojovať aj Česi Aleš Loprais a Martin Kolomý.

Program Rely Dakar 2017 (2. – 14. januára – Paraguaj, Bolívia, Argentína):

2. januára: 1. etapa: Asunción (Parag.) – Resistencia (Arg.), meraný úsek: motocykle, štvorkolky, automobily a kamióny 39 km (celkovo 454 km)

3. januára: 2. etapa: Resistencia (Arg.) – San Miguel de Tucamán (Arg.), meraný úsek: motocykle, štvorkolky a automobily 275 km (celkovo 803 km), kamióny: 284 km (812)

4. januára: 3. etapa: San Miguel de Tucamán (Arg.) – San Salvador de Jujuy (Arg.), meraný úsek: motocykle, štvorkolky a automobily 364 km (celkovo 780 km), kamióny 199 km (757)

5. januára: 4. etapa: San Salvador de Jujuy (Arg.) – Tupiza (Bol.), meraný úsek: motocykle, štvorkolky, automobily a kamióny 416 km (celkovo 521 km)

6. januára: 5. etapa: Tupiza (Bol.) – Oruro (Bol.), meraný úsek: motocykle, štvorkolky a automobily 447 km (celkovo 692 km), kamióny 438 km (683)

7. januára: 6. etapa: Oruro (Bol.) – La Paz (Bol.), meraný úsek: motocykle, štvorkolky a automobily 527 km (celkovo 786 km), kamióny 513 km (772)

8. januára: voľný deň v La Paz (Bol.)

9. januára: 7. etapa: La Paz (Bol.) – Uyuni (Bol.), meraný úsek: motocykle, štvorkolky, automobily a kamióny 322 km (celkovo 622 km)

10. januára: 8. etapa: Uyuni (Bol.) – Salta (Arg.), meraný úsek: motocykle, štvorkolky, automobily a kamióny 492 km (celkovo 892 km)

11. januára: 9. etapa: Salta (Arg.) – Chilecito (Arg.), meraný úsek: motocykle, štvorkolky, automobily a kamióny 406 km (celkovo 977 km)

12. januára: 10. etapa: Chilecito (Arg.) – San Juan (Arg.), meraný úsek: motocykle, štvorkolky, automobily a kamióny 449 km (celkovo 751 km)

13. januára: 11. etapa: San Juan (Arg.) – Río Cuarto (Arg.), meraný úsek: motocykle, štvorkolky a kamióny 288 km (celkovo 754 km), automobily 292 km (759)

14. januára: 12. etapa: Río Cuarto (Arg.) – Buenos Aires (Arg.), meraný úsek: motocykle, štvorkolky, automobily a kamióny 64 km (celkovo 786 km)

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

30. decembra 2016

Odporúčané články