Srbská armáda je na pohraničí s Kosovom v stave najvyššej pohotovosti, prezident Vučić skritizoval aj NATO 

504850_kosovo_serbs_clashes_00627 676x451.jpg

27.5.2023 (SITA.sk) – Srbsko ponecháva svojich vojakov v pohraničí s Kosovom v stave najvyššej pohotovosti po piatkových násilných stretoch medzi kosovskou políciou a kosovskými Srbmi.

NATO si nerobí svoju prácu

Vo vyhlásení to v sobotu po mimoriadnom stretnutí zverejnili srbskí politickí a bezpečnostní lídri na čele s prezidentom Aleksandarom Vučićom, ktorí obvinili Prištinu z „brutálneho použitia sily“.

Belehrad zároveň skritizoval mierové sily vedené Organizáciou Severoatlantickej zmluvy (NATO) a medzinárodnú civilnú misiu v Kosove, že si „nerobia svoju prácu“ pri ochrane Srbov.

Hovorkyňa NATO Oana Lungescu na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter v sobotu vyzvala inštitúcie v Kosove na okamžitú deeskaláciu a vyriešenie situácie prostredníctvom dialógu. NATO „zostáva ostražité a zabezpečí bezpečné prostredie“ v Kosove, uviedla.

Malé skupiny etnických Srbov sa v piatok na severe Kosova dostali do stretov s políciou, keď sa pokúšali zablokovať vstup do obecných budov, aby zabránili vstupu nedávno zvolených úradníkov. Polícia proti nim použila slzotvorný plyn. Strety si vyžiadali viac ako desiatku zranených.

Právo prevziať úrad bez hrozieb

Vučić v reakcii na strety uviedol armádu do pohotovosti. Spojené štáty a niekoľko západných krajín skritizovali kosovskú vládu za využitie polície na násilné povolenie vstupu do obecných budov.

Kosovský premiér Albin Kurti v sobotu policajnú akciu obhajoval. „Tí, ktorí boli zvolení v demokratických voľbách, majú právo prevziať úrad bez hrozieb alebo zastrašovania,“ uviedol na Twitteri.

„Je to tiež právo občanov, aby im títo volení predstavitelia slúžili. Účasť – nie násilné obštrukcie – je správnym spôsobom vyjadrenia politických názorov v demokracii,“ dodal.

Predčasné voľby z 23. apríla pritom etnickí Srbi zväčša bojkotovali a na posty starostov a do miestnych zhromaždení tak boli zvolení len zástupcovia etnických Albáncov alebo iných menšín.

Miestne voľby v štyroch obciach na severe Kosova, v ktorých dominujú Srbi, sa konali po tom, čo tamojší srbskí zástupcovia vlani na protest opustili svoje posty.

Viac k témam: Srbský prezident
Zdroj: SITA.sk – Srbská armáda je na pohraničí s Kosovom v stave najvyššej pohotovosti, prezident Vučić skritizoval aj NATO  © SITA Všetky práva vyhradené.

27. mája 2023

Odporúčané články