Spojené štáty a Kuba obnovia pravidelné komerčné lety

Americké letecké spoločnosti budú môcť predávať na svojich weboch letenky na Kubu. Platnosť amerického turistického embarga sa však nekončí.Washington 17. decembra (WebNoviny.sk) – Spojené štáty a Kuba sa dohodli na obnovení pravidelných komerčných letov medzi týmito dvoma krajinami. Oznámilo to dnes americké ministerstvo zahraničných vecí.

Obe strany dosiahli porozumenie v stredu na schôdzke vo Washingtone, ktorá sa konala v predvečer prvého výročia vyhlásenia prezidentov Baracka Obamu a Raúla Castra o obnovení diplomatických vzťahov medzi USA a Kubou – bývalými rivalmi z čias studenej vojny.

Dohoda, ktorej predchádzali mesiace rokovaní a vyjednávaní, povoľuje americkým leteckým spoločnostiam predávať na svojich weboch letenky na Kubu. Týmto opatrením sa však podľa Reuters nekončí platnosť amerického turistického embarga uvaleného na Kubu.

Cestovatelia z USA musia pri návšteve tohto karibského ostrova i naďalej spĺňať najmenej jedno z 12 kritérií, ako je napríklad kubánsky pôvod alebo participácia na vzdelávacích zájazdoch či novinárskych aktivitách. Termín oficiálneho podpisu dohody o leteckej doprave USA ani Kuba nateraz neurčili.

Rezort americkej diplomacie pre agentúru AP spresnil, že v dôsledku tejto historickej dohody bude možné zvýšiť počet pravidelných letov medzi USA a Kubou na 30 denne, čo predstavuje viac ako zdvojnásobenie oproti súčasnému stavu. Dohoda však neráta s letmi, ktoré by zabezpečovali americké či kubánske štátne aerolínie.

Leteckú dopravu medzi Spojenými štátmi a Kubou v súčasnosti zabezpečujú charterové lety prevádzkované americkými leteckými spoločnosťami. Washington a Havana minulý týždeň oznámili, že po 52 rokoch obnovia aj priame poštové spojenie.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. decembra 2015

Odporúčané články