V silné zastúpenie v novom parlamente môžu dúfať štyri strany. Okrem oboch tradičných, PP a opozičnej Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE), ktoré sa doteraz striedali pri moci, je to liberálna Ciudadanos (Občania) a nová ľavicová strana Podemos (Môžeme).
Madrid 20. decembra (WebNoviny.sk) – V Španielsku sa dnes (od 9.00 do 20.00 SEČ) konajú parlamentné voľby, ktorých výsledok je neistý. Podľa prieskumov v nich zvíťazí vládnuca konzervatívna Ľudová strana (PP) premiéra Mariana Rajoya, utrpí však značné straty. A je vylúčené, aby rovnako ako v minulých voľbách v novembri 2011 získala znova parlamentnú väčšinu, uviedla dnes tlačová agentúra DPA.
V silné zastúpenie v novom parlamente môžu dúfať štyri strany. Okrem oboch tradičných, PP a opozičnej Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE), ktoré sa doteraz striedali pri moci, je to liberálna Ciudadanos (Občania) a nová ľavicová strana Podemos (Môžeme).
Je pravdepodobné, že ani jedna z nich nebude mať dostatok hlasov na to, aby vládla samostatne. Ich predstavitelia nechali v predvolebnej kampani otvorené, s kým by mohli vytvoriť koalíciu.
Výsledok dnešných volieb je podľa agentúry Reuters najmenej istý za celých 40 rokov od ukončenia Frankovej diktatúry a návratu demokracie. V dnešných voľbách je oprávnených hlasovať 36,5 milióna španielskych voličov. Každý tretí z nich sa však ešte nerozhodol, koho bude voliť.
Mnohí zo Španielov prejavili vôľu otriasť dominanciou dvoch politických strán, čím by umožnili novú éru politiky konsenzu, alebo naopak éru nestability. Voliči chcú otriasť politickým systémom, ktorý považujú za skorumpovaný a neschopný riešiť problémy španielskej ekonomiky.
Novú vládu tak môže vytvoriť pravicová alebo ľavicová koalícia alebo môže byť menšinová. Rajoy v stredu povedal, že zváži aj koalíciu naprieč stranami, aby zabezpečil stabilnú vládu na najbližšie štyri roky.
Podľa predvolebných prieskumov PP získa vo voľbách 25-30 percent hlasov, PSOE 20-22, Ciudadanos 18-20 a Podemos 15-19 percent.
Španielska ústava nezakotvuje, v akej lehoty musí po voľbách vzniknúť nová vláda. Podľa analytikov by rokovania o parlamentnej podpore pre nového premiéra mohli pokračovať aj niekoľko týždňov a prípadne vyústiť aj v ďalšie voľby.
Terajšia španielska vláda už schválila budúcoročný rozpočet a rozptýlila tak obavy trhu z politickej nestability. Politické vákuum v krajine by však mohli využiť katalánske strany bojujúce za nezávislosť. Separatistické strany v Katalánsku sa musia dohodnúť na spoločnej vláde najneskôr do 9. januára. Ak to nedokážu, v Katalánsku by sa museli do dvoch mesiacov uskutočniť nové voľby, uviedol Reuters.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
20. decembra 2015