6.5.2023 (SITA.sk) – Slovenskí hokejoví reprezentanti v sobotňajšej generálke na majstrovstvá sveta zdolali Rakúšanov v Trenčíne 4:3 a oplatili im štvrtkovú prehru 3:6 v Kapfenbergu.

Zverenci kanadského trénera Craiga Ramsaya síce prišli o náskok 3:0 z prvej tretiny, no napokon prerušili sériu piatich zápasov bez víťazstva a ukončili prípravu s bilanciou tri triumfy a päť prehier.

Majstrovstvá sveta sa pre nich začnú v piatok 12. mája v lotyšskej Rige duelom proti Čechom.

Hokej – prípravný zápas pred MS v hokeji 2023

hralo sa v Trenčíne

Slovensko – Rakúsko 4:3 (3:0, 0:2, 1:1)

Góly: 2. Lantoši (Kudrna, Grman), 16. Jedlička (Okuliar, Jedlička), 17. Kelemen, 60. Regenda (Grman, Kňažko) – 32. Raffl (Thaler), 39. Haudum (Reinbacher, Zwerger), 58. M. Huber (Haudum)

Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Peter Stano, Tomáš Hronský – Šimon Synek, Oto Durmis (všetci SR), 6150 divákov

Zostavy:
Slovensko: Škorvánek (Riečický) – Rosandič, Kňažko, Grman, M. Ivan, Beňo, Koch, Mudrák, Gajdoš – Pánik, L. Hudáček, Regenda – Lantoši, Tamáši, Kudrna – Chromiak, Sukeľ, Kelemen – Okuliar, Čacho, Jedlička
Rakúsko: Kickert – Wolf, Zündel, Brunner, Reinbacher, Lindner, Wimmer, Strong, Maier – Raffl, Nissner, Thaler – Zwerger, Haudum, M. Huber – Schwinger, Baltram, Feldner – Wukovits, Achermann, P. Huber

I. tretina

Slovákom vyšiel vstup do zápasu, už v 68. sekunde zakončil prečíslenie dvoch proti jednému otváracím gólom Róbert Lantoši1:0. Domáci tím naďalej dominoval a aj keď nevyužil úvodnú presilovku, v záverečnej päťminútovke prvej tretiny udrel dvakrát v priebehu 71 sekúnd. V 16. minúte Samuel Kňažko zvýšil stav na 2:0 úspešnou tečou Okuliarovej strely, v 17. minúte Miloš Kelemen potrestal chybu v rozohrávke súpera a strelil gól na 3:0.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Hokej: Slovensko – Rakúsko (fotografie)

II. tretina

Slováci pokračovali v aktivite aj po prestávke, no ani v druhej početnej výhode neskórovali. V 27. minúte Kudrna zblízka prestrelil bránku Kickerta. V strede duelu Stanislav Škorvánek pustil do slovenskej bránky Dominika Riečického, pričom dovtedy urobil len dva zákroky.

Riečický neudržal dlho čisté konto, v 32. minúte ho prekonal tečou Thomas Raffl a znížil na rozdiel dvoch gólov – 3:1. V závere druhej tretiny Rakúšania využili prvú presilovku, kontaktný gól strelil 63 sekúnd pred sirénou Lukas Haudum – 3:2. Riečický tak inkasoval aj z druhej strely, ktorej čelil.

III. tretina

V prvej polovici tretej časti hry mali Slováci ďalšie dve presilovkové príležitosti, ale zostali nevyužité. Naopak, v 44. minúte takmer vyrovnal stav vo vlastnom oslabení Raffl, ktorý sa ocitol sám pred Riečickým a pokúšal sa o blafák. V 55. minúte Okuliar zblízka neprekonal Kickerta počas rakúskej presilovky.

Slováci ju ubránili, ale v 58. minúte Mario Huber vyrovnal presnou strelou z kruhu hneď po vhadzovaní – 3:3. Víťazstvo napokon strhol na slovenskú stranu v záverečnej sekunde riadneho hracieho času Pavol Regenda, ktorý usmernil do bránky Grmanov nahodený puk od modrej čiary – 4:3. Slováci prestrieľali Rakúšanov pomerom 31:9.

Za najlepších hráčov duelu vyhlásili Viliama Čacha a Paula Hubera.

Viac k témam: Majstrovstvá sveta MS v hokeji 2023
Zdroj: SITA.sk – Slovensko v generálke na MS v hokeji 2023 tesne zdolalo Rakúsko, po prvej tretine bolo 3:0 (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.