Slovenskí vojaci využívali na misii v Afganistane služby tlmočníkov, ktorých teraz môže ohrozovať Taliban

407220_taliban 676x451.jpg

3.8.2021 (Webnoviny.sk) – Ozbrojené sily SR (OS SR) pri komunikácii s civilným obyvateľstvom na misii v Afganistane využívali služby tlmočníkov. Spolupracovníkom slovenských vojakov však po odchode Severoatlantickej aliancie (NATO) z Afganistanu môže hroziť nebezpečenstvo zo strany Talibanu.

Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Ministerstva obrany SR (MO SR) Martina Kovaľ Kakaščíková, v súčasnosti sa diskutuje na rôznych úrovniach o tom, ako zmierniť riziká pre spolupracovníkov, definitívne rozhodnutie však ešte neprijali.

NATO rozhodlo o stiahnutí

Počas pôsobenia v Afganistane bola časť úsilia OS SR venovaná aj výcviku afganských bezpečnostných zložiek. Pri komunikácii s nimi a s civilným obyvateľstvom využívala slovenská armáda služby tlmočníkov získaných cez štruktúry jednotlivých operácií.

Tento rok pritom ozbrojené sily ukončili takmer 20-ročné pôsobenie v Afganistane. Urobili tak na základe rozhodnutia Severoatlantickej aliancie.

Americký prezident Joe Biden stanovil, že všetci vojaci NATO odídu z Afganistanu do 11. septembra – 20. výročia teroristických útokov, ktoré viedli k invázii do Afganistanu.

Česi už majú program

O pomoci pre afgánskych spolupracovníkov sa diskutuje aj v Českej republike. Ako informovala Česká televízia (ČT), Česko má program pomoci pre afgánskych spolupracovníkov s českou armádou, ktorí zostali v krajine po stiahnutí aliančných armád.

Minister obrany Lubomír Metnar (ANO) v televízii vyhlásil, že návrh nevylučuje ani poskytnutie azylu.

Viac k témam: Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenskí vojaci využívali na misii v Afganistane služby tlmočníkov, ktorých teraz môže ohrozovať Taliban © SITA Všetky práva vyhradené.

3. augusta 2021

Odporúčané články