Slováci si najčastejšie požičiavajú od rodiny a bánk

Medzinárodný prieskum spoločnosti Kruk ukázal, že od členov rodiny si najviac požičiavajú Rumuni, v bankách si najviac požičiavajú Poliaci.BRATISLAVA 22. mája (WebNoviny.sk) – Veriteľmi celej štvrtiny pôžičiek slovenských dlžníkov sú ich rodinní príslušníci. Nasledujú banky s 24 % pôžičiek, kolegovia a kamaráti tvoria 11 % a na štvrtom mieste sú nebankové inštitúcie s podielom takmer 8 %.

Reprezentatívnym prieskumom toho, od koho si ľudia najčastejšie požičiavajú peniaze, sa zaoberala spoločnosť Kruk Česká a Slovenská republika, ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov.

Vysoký podiel finančných pôžičiek v rámci rodiny nie je podľa vyjadrení spoločnosti Kruk vôbec prekvapivý. „Rodina je obvykle prvá, na koho sa väčšina ľudí vo finančnej tiesni obráti. Veľmi vysoký podiel pôžičiek od bankových inštitúcií svedčí o zodpovednom prístupe Slovákov k úverom,” hovorí Markéta Fixová, tlačová hovorkyňa spoločnosti Kruk.

Podľa medzinárodného prieskumu spoločnosti Kruk si od členov rodiny najviac požičiavajú ľudia v Rumunsku (43 % pôžičiek) a najmenej v Nemecku (19 %). V Poľsku a v Českej republike je podiel pôžičiek v rámci rodín (27 a 26 %) prakticky rovnaký ako na Slovensku. V bankách si najviac požičiavajú ľudia v Poľsku (32 % úverov).

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. mája 2016

Odporúčané články