Slováci idú v zadlžovaní často na hranicu svojich možností

Každá druhá domácnosť s hypotékou nedokázala za posledný rok usporiť ani 550 eur.
BRATISLAVA 24. septembra (WebNoviny.sk) – Až 55 % slovenských domácností vynaloží viac ako polovicu svojich príjmov na splátku hypotéky a ďalšie pravidelné platby spojené s bývaním. V štrnástich percentách dokonca bývanie zhltne rodinám viac ako tri štvrtiny mesačného rozpočtu. Podľa prieskumu agentúry Ipsos spracovaného pre Fincentrum každá druhá domácnosť s hypotékou nedokázala za posledný rok usporiť ani 550 eur. Do 1 660 eur ušetrilo 29 % opýtaných, vyššiu sumu si za rok dokázala odložiť len pätina domácností.

Klienti idú v zadlžovaní podľa Fincentra často na hranicu svojich možností. „Rekordne nízke úrokové sadzby v budúcnosti nevyhnutne vzrastú. A keď dnes hypotéka neúmerne zadlženým klientom negatívne ovplyvňuje kvalitu života, v budúcnosti ich môže ľahko dostať do existenčných problémov,” upozorňuje Petr Stuchlík, spoluzakladateľ a predseda predstavenstva spoločnosti Fincentrum.

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že až 63 % domácností s hypotékou by z aktuálnych úspor prežilo bez zmeny životnej úrovne menej ako tri mesiace. Dvadsať percent opýtaných zvládne výpadok príjmu len na pol roka. Odložené financie by na dlhšie ako rok vystačili len šiestim percentám zadlžených Slovákov. „Aj v kontexte výsledkov prieskumu rozumieme požiadavke Národnej banky Slovenska, aby dlžníkom zostalo pri splácaní hypotekárneho úveru minimálne 20 % z príjmu,” hovorí senior analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi.

Prieskum uskutočnila česká agentúra Ipsos pre interné potreby spoločnosti Fincentrum. Cieľom bolo zmapovať finančnú situáciu a celkové postoje respondentov, ktorí splácajú hypotekárny úver. Prieskum sa uskutočnil na Slovensku v auguste 2016 na reprezentatívnej vzorke 500 ľudí s úverom na bývanie.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. septembra 2016

Odporúčané články