Situácia so šírením českých programov sa skomplikovala, v spore medzi televíziami a operátormi prehráva divák

478758_gettyimages 1194888655 676x451.jpg

28.9.2023 (SITA.sk) – K riešeniu situácie súvisiacej s ďalším šírením českých televíznych programov na Slovensku by mohol prispieť okrúhly stôl s účasťou televízií, operátorov a štátnych orgánov. Navrhuje to Telekomunikačná únia Slovenskej republiky (TÚSR), pretože podľa nej v spore medzi televíziami a operátormi prehráva televízny divák.

Ako vo štvrtok informovala, výzva televízií JOJ a Markíza na blokovanie medzinárodných programov šírených českými televíznymi stanicami vyvolala vlnu nevôle a otázok medzi ich šíriteľmi – telekomunikačnými operátormi, televíznymi divákmi a širokou verejnosťou.

Prešetrovanie možného porušenia zákona

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky vedie prešetrovanie vo veci možného porušenia zákona o ochrane hospodárskej súťaže. Obavy zo vzniknutej situácie prejavili české krajanské a kultúrne spolky a o situáciu sa zaujíma veľvyslanec Českej republiky na Slovensku.

Telekomunikačná únia Slovenskej republiky sa obrátila na Radu pre mediálne služby (RpMS) a v neformálnej diskusii dospeli k záveru, že v súčasnosti žiadna zákonná povinnosť ani rozhodnutie kompetentného orgánu nebráni, aby operátori šírili na území Slovenskej republiky české televízne programy, ku ktorým majú vysporiadané autorské práva,“ uviedol hovorca a poradca TÚSR Roman Vavro.

Zákon o mediálnych službách

RpMS vysvetlila, že do 31. júla 2022 sa vzťahovala na operátorov povinnosť poskytovať retransmisiu programovej služby len so súhlasom jej pôvodného vysielateľa. V prípade neplnenia povinnosti mala právomoc operátorov sankcionovať.

V aktuálne platnom zákone, ktorý je účinný od 1. augusta 2022, už táto povinnosť nie je. Zákon o mediálnych službách nezakladá ani žiadnu právomoc pre vysielateľov, ktorá by im umožňovala nariaďovať prevádzkovateľom retransmisie obsah ich programovej ponuky.

Situácia sa skomplikovala

Tlak na vyradenie českých programov z ponuky je sporom medzi televíznymi vysielateľmi a prevádzkovateľmi retransmisie – operátormi. Situácia sa medzičasom skomplikovala, jeden z veľkých operátorov sa rozhodol vyradiť české programy a vyzval ostatných, aby ich vyradili aj oni,“ priblížil Vavro. „Časť operátorov sa rozhodla zaradiť do ponuky novú, atraktívnu programovú službu výmenou za vyradenie časti českých, iní vyradenie odmietajú,“ dodal.

RpMS je v prípade záujmu všetkých relevantných inštitúcií a zástupcov dotknutých subjektov ochotná zorganizovať okrúhly stôl a v prípade potreby vstúpiť do procesu riešenia vzniknutej situácie z pozície mediátora. TÚSR následne oslovila Asociáciu prevádzkovateľov káblových televízií (APKT) a zhodli sa, že zorganizovanie okrúhleho stola prispeje k vysvetleniu postojov, nejasností a k uvoľneniu napätia.

Viac k témam: Programova ponuka, televízne programy, Televízne stanice
Zdroj: SITA.sk – Situácia so šírením českých programov sa skomplikovala, v spore medzi televíziami a operátormi prehráva divák © SITA Všetky práva vyhradené.

28. septembra 2023

Odporúčané články