Severná Kórea vypálením rakety znepokojila svet, zasadne OSN

Svet s veľkým rozhorčením reaguje na odpálenie severokórejskej rakety dlhého doletu. Raketa bola podľa japonskej televízie NHK vypustená okolo 01.30 h SEČ. Jej dráha smerovala ponad juhojaponský ostrov Okinawa. NHK s odvolaním sa na juhokórejskú agentúru Jonhap uviedla, že oddelenie prvého stupňa rakety bolo úspešné. Jeho zvyšky dopadli v blízkosti západného pobrežia Južnej Kórey.NEW YORK 7. februára (WebNoviny.sk) – Severná Kórea znepokojila svet. Pchjongjang v nedeľu oznámil, že úspešne vypustil družicu na pozorovanie Zeme. Predchádzal tomu úspech s vypustením rakety dlhého doletu, ktorá družicu vyniesla na obežnú dráhu. Príkaz na odpálenie rakety vydal vodca Kim Čong-un.

Odporúčame:

KĽDR vypálila raketu dlhého doletu, rozkaz vydal Kim Čong-un

Poľutovanie nad krokom KĽDR vyjadril generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Ako spresnil jeho hovorca, vypustenie rakety je porušením rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN zakazujúcich Pchjongjangu využívať technológiu balistických rakiet. Upozornil tiež, že k vypusteniu rakety došlo aj napriek námietkam medzinárodného spoločenstva.

Generálny tajomník OSN opäť vyzval Severnú Kóreu, aby prestala so svojimi provokáciami a vrátila sa k plneniu svojich medzinárodných záväzkov. V súvislosti s týmto vývojom sa v nedeľu o 17.00 h SEČ začne mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN. O jeho zvolanie požiadali spoločne USA, Japonsko a Južná Kórea.

Soul a Washington začnú rozhovory o prípadnom rozmiestnení systému THAAD

Na krok KĽDR s veľkým rozhorčením reagovali aj viaceré krajiny regiónu, ako i USA. Vypustenie rakety dlhého doletu, je v rozpore s medzinárodným systémom nešírenia jadrových zbraní a vedie k ďalšiemu zhoršeniu situácie na Kórejskom polostrove, uvádza sa vo vyhlásení čínskeho ministerstva obrany.

Podľa čínskeho rezortu obrany využitie nosnej rakety na vynesenie družice do vesmíru je v rozpore s príslušnými rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN, ktorými sa KĽDR zakazuje používanie balistických rakiet. Peking upozorňuje, že KĽDR v priebehu jedného mesiaca už druhýkrát porušila rezolúciu BR OSN. Vo vyhlásení sa uvádza, že KĽDR tým zasadila ranu medzinárodnému systému nešírenia jadrových zbraní. Táto situácia podľa Číny povedie k ďalšiemu zhoršeniu situácie na Kórejskom polostrove.

Po nedeľňajšom vypustení rakety dlhého doletu Severnou Kóreou sa Soul a Washington dohodli, že začnú rozhovory o prípadnom rozmiestnení protiraketového systému THAAD v Južnej Kórei. Novinárov o tom informoval vysokopostavený predstaviteľ juhokórejského ministerstva obrany. Tento vývoj situácie znepokojí Severnú Kóreu (KĽDR) aj Čínu, uviedla tlačová agentúra AP.

Čína bude vnímať protiraketový systém THAAD, ktorý je jedným z najvyspelejších obranných systémov vôbec, za ohrozenie svojich záujmov v regióne. Predstaviteľ juhokórejského ministerstva dodal, že rozhovory o systéme THAAD sa budú zameriavať na posilnenie obrany Južnej Kórey i Spojených štátov, keďže obe krajiny čelia vyostrujúcim sa hrozbám zo strany Severnej Kórey.

Trupm sa spolieha na Čínu, že to s KĽDR rýcho vybaví

Vypusteniu severokórejskej rakety sa v noci zo soboty na nedeľu vo svojej debate venovali aj republikánski uchádzači o kandidatúru vo voľbách prezidenta USA, informovala agentúra AP. Väčšina z nich sa zhodla, že voči KĽDR treba podniknúť tvrdé kroky.

Na otázku, aká by mala byť reakcia na tieto aktivity Pchjongjangu, bývalý guvernér štátu Forida Jeb Bush odpovedal, že on by povolil preventívny úder proti takejto rakete, ak to bolo nutné na zachovanie bezpečnosti Ameriky. Bush súčasne obvinil administratívu prezidenta Baracka Obamu, že Severnej Kórei nezabránila vo vypustení rakety. Texaský senátor Ted Cruz namietal, že je preňho ťažké špekulovať o ďalších krokoch, keď nie je plne oboznámený so situáciou. Vyslovil sa však za posilnenie protiraketovej obrany USA. Uviedol, že niektoré obranné prvky treba rozmiestniť aj na území Južnej Kórey. Dodal, že to chce aj Soul.

Mediálny a realitný magnát Donald Trump zasa uviedol, že sa spolieha na Čínu, že „to s KĽDR vybaví rýchlo a operatívne“. Vyslovil sa za to, aby Čína vyvinula tlak na KĽDR, aby sa vzdala pokračovania vo svojom jadrovom programe. Trump vyhlásil, že Čína plne kontroluje KĽDR, preto by práve Peking mal riešiť tento problém. Podľa senátora za štát Florida Marca Rubia, ktorý je v rebríčku popularity republikánskych kandidátov na treťom mieste, USA by mohli raketu KĽDR zostreliť vo vzduchu. Ide podľa neho o štandardnú procedúru, ak sú v dôsledku vypustenia nepriateľskej rakety ohrozené USA alebo ich spojenci.

Guvernér štátu Ohio John Kasic, ktorý je považovaný za outsidera v predvolebnom boji, poznamenal, že Washington by mal vyvíjať na Pchjongjang väčší tlak. Vyslovil sa tiež za to, aby svetové spoločenstvo uvalilo na KĽDR také isté sankcie ako svojho času na Irán. Táto debata republikánskych kandidátov bola ôsma v poradí. Bola to pre nich posledná možnosť predstaviť sa v diskusii pred dôležitou etapou predvolebnej kampane, ktorou bude 9. februára volebné zhromaždenie (caucus) v štáte New Hampshire.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. februára 2016

Odporúčané články