Šéfka nemeckej obrany hovorila v Bratislave o bezpečnosti

„NATO nie je organizáciou zameranou proti niekomu – je to aliancia za mier a slobodu,“ vyhlásila nemecká ministerka so želaním, aby sa Rusko vrátilo k rešpektovaniu európskej mierovej architektúry, dohodnutej pred desaťročiami.

Bratislava 15. apríla (WebNoviny.sk) – Európa je v súčasnosti na dobrej ceste k tomu, aby zvládla náročné bezpečnostné výzvy, ktorým čelí – a to bez toho, aby sa vzdala svojich hodnôt slobody, ľudských práv a solidárnosti. Uviedla to dnes nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová na konferencii GLOBSEC 2016, ktorá sa koná v Bratislave.

To je ústredné ponaučenie z našich spoločných európskych dejín a nášho spoločného európskeho ducha: ani v časoch najťažších výziev si nevyberať buď bezpečnosť, alebo ľudskosť – ale vybrať si cestu, ktorá oba tieto aspekty spája,“ uviedla ministerka.

Odporúčame:

Terorizmus či migráciu musíme podľa Gajdoša riešiť spoločne

Minister Gajdoš rokoval s predsedom Vojenského výboru NATO

Kiska otvorí GLOBSEC, do Bratislavy príde aj Albrightová

Problémom sú odlišné názory na riešenie migračnej krízy

Európske krajiny to podľa nej dokazujú v rôznych podobách spolupráce v rôznych organizáciách alebo osobitných koalíciách, napríklad pri boji proti teroru skupiny Islamský štát (IS) v Sýrii a Iraku, podpore úsilia o politické riešenie konfliktov či starosti o budúcnosť Blízkeho východu. „Osud Blízkeho východu je silne spojený s naším osudom. Migračná kríza nám dáva túto lekciu každý deň,“ zdôraznila.

Počet utečencov, ktorí sa dnes snažia nájsť útočisko v Európe, je porovnateľný s počtom utečencov v Európe po druhej svetovej vojne. „Vtedy rovnako ako teraz sem utečenci prišli z jediného dôvodu: základnej túžby človeka po slobode, mieri a bezpečnosti,“ povedala von der Leyenová. Skutočným problémom pre Európu však podľa nej nie sú odlišné názory na to, ako riešiť migračnú krízu, ani utečenci zo Sýrie, ale prvotné príčiny utečeneckej vlny: občianska vojna a terorizmus.

Dosiahnutie jednoty v tom, ako zabezpečiť a kontrolovať vonkajšie hranice Európy, ako prijať dohodnuté počty utečencov, spolupracovať s cieľom vrátiť mier na Blízky východ – to by bolo najtvrdším úderom do krutej tváre IS,“ vyhlásila šéfka nemeckého rezortu obrany.

Ľudia sa nevzdali úsilia o slobodu a ľudské práva

Ministerka spomenula niekdajšie rozdelenie sveta železnou oponou. „Dnes sa môžem pred vás postaviť, pretože práve ľudia na tejto strane železnej opony sa nikdy nevzdali úsilia o slobodu a ľudské práva,“ uviedla. „Naučili sme sa, čo znamená môcť sa spoliehať jeden na druhého, počúvať jeden druhého, dôverovať si, diskutovať o občasných rozporoch a tak hľadať riešenia problémov, ktorým spolu čelíme… To je pevný základ, na ktorom stojíme,“ podčiarkla.

Vo vystúpení sa von der Leyenová venovala aj Rusku, ktoré podľa nej svojou mocenskou politikou i porušovaním medzinárodného práva na východe Ukrajiny dáva spojencom z NATO dôvod na prehodnotenie spoločných obranných štruktúr. Aliancia musí ubezpečiť svojich východných členov, že sa jednotne postará o ich bezpečnosť, čo bude patriť k hlavným témam júlového summitu NATO vo Varšave.

NATO nie je organizáciou zameranou proti niekomu – je to aliancia za mier a slobodu,“ vyhlásila nemecká ministerka so želaním, aby sa Rusko vrátilo k rešpektovaniu európskej mierovej architektúry, dohodnutej pred desaťročiami. „Vždy by sme mali byť pripravení na dialóg. Je na Rusku, aby sa zmenilo,“ dodala.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. apríla 2016

Odporúčané články