SDKÚ navrhuje zverejňovať akcionárov s podielom nad 5 %

V prípade, že ide o zahraničných akcionárov, navrhuje zapísať ich do Obchodného registra len vtedy, ak sa dá overiť ich skutočná totožnosť. V opačnom prípade, ak niektoré firmy nebudú chcieť prezradiť svoje skutočné vlastníctvo, SDKÚ-DS navrhuje zavedenie 30- až 40-percentnej zrážkovej dani voči takýmto firmám.
BRATISLAVA 19. februára (WebNoviny.sk) – Strana SDKÚ-DS v záujme stransparentnenia podnikateľského prostredia na Slovensku a zamedzenia vlastnenia obchodných spoločností schránkovými firmami navrhuje, aby boli v Obchodnom registri zverejňovaní všetci akcionári, ktorí vlastnia viac ako päť percent akcií. V prípade, že ide o zahraničných akcionárov, navrhuje zapísať ich do Obchodného registra len vtedy, ak sa dá overiť ich skutočná totožnosť. V opačnom prípade, ak niektoré firmy nebudú chcieť prezradiť svoje skutočné vlastníctvo, SDKÚ-DS navrhuje zavedenie 30- až 40-percentnej zrážkovej dani voči takýmto firmám.

„Je to štandardný postup, ak chcete vyčistiť krajinu od schránkových firiem, teda od skrytých vlastníkov,“ povedal v piatok novinárom predseda strany Pavol Frešo. Za existenciu schránkových firiem totiž vidí len dva možné dôvody – snahu o zatajenie skutočného vlastníka a vyhnutie sa daňovým povinnostiam. „Všetky slovenské strany by si mali poupratovať schránky okolo seba. Málokto tu môže povedať, že je čistý a že s tým nemá nič spoločné,“ zdôraznil Frešo s tým, že bojovať proti schránkovým firmám je v celospoločenskom záujme a prijatie príslušného zákona by mali podporovať všetky strany.

Ako príklad Frešo uviedol firmu Palma Tumys, ktorú sprivatizovali v roku 1991 ešte za vlády Vladimíra Mečiara, ktorej akcionári boli v tom období známi. Akcie v roku 2008 predali a vznikla spoločnosť Palma Group, ktorej vlastníci ale nie sú v obchodnom registri zverejnení. V roku 2012 sa nakoniec spoločnosť zmenila na Palma a.s., ktorú pôvodne vlastnila Palma Group, neskôr sa podľa Freša stala výlučným vlastníkom schránka so sídlom na Cypre. Po ďalšej zmene skončila Palma a. s. v rukách českej firmy, ktorá má vlastníkov na Cypre, Belize, v Spojených arabských emirátoch a na Panenských ostrovoch, pričom všetko sú to schránkové firmy. „Prečo prechádza nejaká firma, ktorej prví vlastníci boli známi, takou transformáciou, aby nakoniec skončila v rôznych schránkach v daňových rajoch,“ pýta sa Frešo. Dodal, že nastal čas „vyčistiť“ všetky finančné toky na Slovensku, čím sa spoločnosť vyhne špekuláciám a podozreniam.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. februára 2016

Odporúčané články