Sagan na Amstel Gold Race medzi najlepšími chýbal, víťazom Van der Poel

407610_peter sagan 676x507.jpg

VALKENBURG 21. apríla (WebNoviny.sk) – Domáci cyklista Mathieu van der Poel sa stal víťazom 54. ročníka jednorazových pretekov Amstel Gold Race v Holandsku, ktoré sú prvou z trojice prestížnych tzv.

Ukoristil víťazstvo

Ardénskych klasík. Dvadsaťštyriročný úradujúci holandský šampión z tímu Corendon-Circus so svojou skupinou ešte kilometer pred cieľom zaostával za vedúcou trojicou Julian Alaphilippe, Jakob Fuglsang a Michal Kwiatkowski asi o 10 sekúnd, ale napokon ukoristil víťazstvo neuveriteľným záverečným šprintom.

Na druhom mieste tesne skončil Austrálčan Simon Clarke vo farbách zoskupenia EF Education First, tretiu priečku obsadil Fuglsang z Astany.

Van der Poel prežíva rozprávkovú klasikársku jar, k víťazstvu na Amstel Gold Race pridal aj prvenstvá na Dwars door Vlaanderen a Brabantskom šípe. K tomu bol štvrtý na monumente Okolo Flámska a Gent-Wevelgem.

Slovenský trojnásobný majster sveta Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe chýbal v nedeľu medzi najlepšími. Dvadsaťdeväťročný Žilinčan sa na Amstel Gold Race predstavil po piaty raz v kariére.

Holandská klasika

Po premiére v roku 2011 (97. miesto) v edícii 2012 bojoval o prvenstvo, ale napokon sa musel skloniť pred Talianom Enricom Gasparottom a Belgičanom Jellem Vanendertom. O rok neskôr skončil až na 36. mieste a vlani bol štvrtý.

Na jedinej holandskej klasike v kalendári WorldTour cyklisti prekonali 265,7 km na cestách v regióne Limburg medzi Maastrichtom a Valkenburgom. Celkovo absolvovali 35 menších, ale prudkých kopčekov.

Legendárne stúpanie Cauberg (dĺžka 800 m, priemerný sklon 6,5%) pelotón prešiel trikrát, kedysi sa na jeho vrchole aj finišovalo. Aktuálne v záverečnom 16 km dlhom okruhu to boli už len dve stúpania – Geulhemmerberg (dĺžka 1200 m, priemerný sklon 4,6 %) a Bemelerberg (dĺžka 900 m, priemerný sklon 4,5 %).

Podujatie Amstel Gold Race bolo prvým z tria prestížnych tzv. Ardénskych klasík, kde si špecialisti na jednorazové preteky v rozpätí siedmich dní pravidelne merajú sily nielen medzi sebou, ale aj vrchárskou elitou. Ďalšími dvoma sú Valónsky šíp (24. 4.) a Liége-Bastogne-Liége (28. 4.) v susednom Belgicku.

Únik dňa sa utvoril asi po 25 kilometroch a spočiatku sa doň dostalo deväť cyklistov. Tí si postupne vybojovali viac ako sedem a polminútový náskok. Po prvom prejazde Caubergom sa k úniku pridali ďalší dvaja jazdci. V pelotóne sa začalo pretekať 150 km pred cieľom, určovaniu tempa sa chopili najmä cyklisti Astany a Deceuninck-Quick Step a náskok čelnej skupiny rýchlo klesal.

Vrchol kopca

Päťdesiat kilometrov pred koncom náskok úniku nepresahoval dve minúty a zakrátko prišlo k prvým útokom v pelotóne. Ako prvý sa zdvihol zo sedla domáci Mathieu van der Poel (Corendon-Circus), jeho nástup dokázal zachytiť Gorka Izaguirre z Astany.

Dvojica si vypracovala asi 20-sekundový náskok, ale pred výstupom na Kruisberg (29. v poradí) ich pelotón dostihol. Na vrchole kopca sa skončilo aj snaženie vedúcej skupiny.

Vtedy sa pokúsil o útok Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step) a dopredu s ním vyrazil Jakob Fuglsang (Astana). Za nimi sa sformovalo trio Michal Kwiatkowski (Sky), Michael Woods (EF Education First) a Matteo Trentin (Mitchelton-Scott). V tej chvíli sa trápil Peter Sagan, pre trojnásobného majstra sveta to nevyzeralo dobre.

Taliansky majster

Tridsať kilometrov pred koncom mala vedúca dvojica náskok 13 sekúnd pred trojicou prenasledovateľov. Po poslednom výstupe na Cauberg 16 km pred cieľom mali Alaphilippe s Fuglsangom k dobru 23 sekúnd pred Kwiatkowským a Trentinom, pelotón už zaostával o takmer minútu.

V predposlednom kopci Geulhemmerberg sa Kwiatkowski dokázal odpútať od Trentina, ale taliansky majster Európy sa k nemu na rovinke znovu pripojil.

V poslednom stúpaní dňa na Bemelerberg sa Fuglsang snažil zbaviť sa Alaphilippa, ale Francúz odolal tlaku Dána. Všetko nasvedčovalo tomu, že táto dvojica si to rozdá o víťazstvo, ale pre taktizovanie sa k nim v závere pripojil Kwiatkowski a zozadu sa dokonca rútila skupina vedená Van der Poelom.

Domáci miláčik sa odhodlal k dlhému špurtu a napokon predstihol vedúce trio a vybojoval si veľké víťazstvo.

Amstel Gold Race 2019 (Maastricht – Berg en Terblijt, 265,7 km)

1. Mathieu van der Poel (Hol.) Corendon-Circus, 2. Simon Clarke (Aus.) EF Education First, 3. Jakob Fuglsang (Dán.) Astana, 4. Julian Alaphilippe (Fr.) Deceuninck-Quick Step, 5. Maximilian Schachmann (Nem.) Bora-Hansgrohe, 6. Bjorg Lambrecht (Belg.) Lotto Soudal

Viac k témam: Amstel Gold Race
Zdroj: Webnoviny.sk – Sagan na Amstel Gold Race medzi najlepšími chýbal, víťazom Van der Poel © SITA Všetky práva vyhradené.

21. apríla 2019

Odporúčané články