Sacharovova cena pozná svojho nového laureáta, je ňou bieloruská demokratická opozícia

448188_lithuania_belarus_06203 090af01db0a24412a13549cfa57b6f31 676x456.jpg

22.10.2020 (Webnoviny.sk) – Sacharovovu cenu za slobodu myslenia tento rok udelili bieloruskej demokratickej opozícii. Vo štvrtok na poludnie to oznámil predseda Európskeho parlamentu David Sassoli, informoval EP v tlačovej správe.

„Dovoľte mi zablahoželať zástupcom bieloruskej opozície za ich odvahu, nezlomnosť a odhodlanosť. Stáli a stále stoja silní zoči-voči omnoho silnejšiemu protivníkovi. Na svojej strane však majú niečo, čo hrubá sila nemôže nikdy poraziť – pravdu. Takže môj odkaz pre vás, drahí laureáti, je zostaňte silní a nevzdávajte sa vo svojom boji. Vedzte, že sme na vašej strane,“ vyjadril sa Sassoli.

„Rád by som tiež povedal niečo k nedávnemu zavraždeniu jedného z tohtoročných finalistov, Arnolda Joaquína Morazána Eraza, ktorý patril do environmentálnej skupiny Guapinol,“ doplnil predseda EP s tým, že v prípade sa musí uskutočniť „dôveryhodné, nezávislé a okamžité vyšetrovanie“ a zodpovední musia čeliť spravodlivosti.

Ľudia v Bielorusku protestujú od 9. augusta, keď v prezidentských voľbách podľa oficiálnych výsledkov opäť triumfoval Alexander Lukašenko, čo však mnohí považujú za podvod.

Na stranu nespokojných Bielorusov sa pritom postavili aj Európska únia a Spojené štáty americké. Lukašenkova vyzývateľka Svetlana Cichanovská musela krátko po voľbách ujsť do exilu v Litve.

Sacharovova cena

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia udeľuje Európsky parlament každoročne od roku 1988 výnimočným osobnostiam alebo organizáciám, ktoré významnou mierou prispeli k boju za ľudské práva alebo demokraciu.

V minulosti cenu pomenovanú po sovietskom fyzikovi a disidentovi Andrejovi Sacharovovi získali aj juhoafrický prezident Nelson Mandela, exšéf OSN Kofi Annan a v roku 1989 aj Slovák Alexander Dubček.

Tohtoročný ceremoniál udeľovania ocenenia by sa mal uskutočniť 16. decembra.

Viac k témam: prezidentské voľby v Bielorusku, Sacharovova cena
Zdroj: Webnoviny.sk – Sacharovova cena pozná svojho nového laureáta, je ňou bieloruská demokratická opozícia © SITA Všetky práva vyhradené.

22. októbra 2020

Odporúčané články