Rusko dokáže spolupracovať s Asadom aj USA, tvrdí Putin

Ruské tlačové agentúry uvádzajú, že slová prezidenta Vladimira Putina pochádzajú z nového dokumentárneho filmu.Moskva 19. decembra (WebNoviny.sk) – Rusko dokáže poľahky spolupracovať so všetkými stranami zapojenými do riešenia konfliktu v Sýrii vrátane Spojených štátov aj sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Vyhlásil to šéf Kremľa Vladimir Putin, ktorého dnes s odvolaním sa na miestne zdroje citovala agentúra Reuters.

„Berúc do úvahy sýrsku krízu, nevidíme v spolupráci s prezidentom Asadom a zároveň s americkou stranou žiadny problém. Nedávno som o tejto alternatíve hovoril s prezidentom USA Barackom Obamom, ako aj s našimi priateľmi zo Saudskej Arábie a iných arabských krajín,“ uviedol Putin.

Podľa ruských tlačových agentúr jeho slová pochádzajú z nového dokumentárneho filmu, ktorý v nedeľu odvysielajú tamojšie televízie, dodáva Reuters.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov medzitým na pôde OSN v New Yorku vyhlásil, že proces politického prechodu v Sýrii je možné uskutočniť do 18 mesiacov, píše agentúra TASS.

„Nielen viedenské dokumenty či rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN, ale i ženevské komuniké, ktoré bolo tiež potvrdené touto rezolúciou, obsahuje koncept národnej jednoty prostredníctvom nastolenia vládneho telesa na základe vzájomného súhlasu vlády a celého opozičného spektra. Tento koncept nikto neodmietol,“ vyhlásil Lavrov.

„Takúto dohodu je možné dosiahnuť do šiestich mesiacov, potom sa začne práca na novej ústave, na základe ktorej sa uskutočnia voľby. Celý politický proces sa dá ohraničiť približne 18 mesiacmi,“ tvrdí šéf ruskej diplomacie.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. decembra 2015

Odporúčané články