Rusi sa stiahnu zo Sýrie do dvoch až troch dní

Rusko si však v krajine ponechá vojenské stredisko, ktoré bude monitorovať dodržiavanie prímeria.Moskva 17. marca (WebNoviny.sk) – Rusko dokončí odsun väčšiny svojho kontingentu vojenského letectva zo Sýrie do dvoch až troch dní. V rozhovore pre dnešné vydanie novín Komsomolskaja pravda, ktoré cituje agentúra Reuters, to uviedol veliteľ Vojenských vzdušných síl Ruskej federácie (VVS) Viktor Bondarev.

Takzvaná humajmímska skupina sýrskej opozície vyhlásila, že s odsunom súhlasí a rozumie dôvodom tohto rozhodnutia, vyhlásil podľa agentúry TASS líder predmetnej skupiny Ilian Masád. „Bolo dôležité spraviť isté pozitívne gesto voči ľuďom, ktorí sú proti [sýrskemu prezidentovi Bašárovi] Asadovi,“ uviedol Masád.

Odporúčame:

Putin nariadil stiahnutie väčšiny ruských síl zo Sýrie

Podľa neho význam prítomnosti ruských vojenských síl v Sýrii poklesol dôsledkom uzavretia dohody o prímerí, ktorú podpísalo niekoľko opozičných skupín. Masád stojí na čele delegácie internej sýrskej opozície, známej ako humajmímska skupina, ktorá sa zúčastňuje na prebiehajúcich mierových rozhovoroch v Ženeve.

V pondelkovom vyhlásení Kremľa sa uvádza, že na odsune sa Asad dohodol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom po tom, ako ruské vojenské letectvo splnilo v Sýrii svoje základné úlohy. Rusko však ponechá v krajine vojenské stredisko, ktoré bude monitorovať dodržiavanie prímeria, píše sa v danom vyhlásení.

Rusko začalo v Sýrii uskutočňovať nálety zamerané proti teroristickým skupinám Islamský štát (IS) a Front an-Nusra koncom septembra minulého roka. Západ však Moskvu obviňuje z toho, že útočí aj na takzvanú umiernenú opozíciu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. marca 2016

Odporúčané články