Rotný Adamko zachránil ľudí, od prezidenta dostal medailu

Vojak v Afganistane pomáhal vytiahnuť zranených z havarovaného vrtuľníka v Kábule.BRATISLAVA 17. decembra (WebNoviny.sk) – Profesionálnemu vojakovi rotnému Andrejovi Adamkovi, ktorý pomohol v Afganistane zachrániť niekoľko ľudských životov, odovzdal vo štvrtok prezident Andrej Kiska vojenskú medailu Za statočnosť.

Ako informuje prezident na svojej facebookovej stránke, Adamko pomáhal vytiahnuť zranených vojakov z havarovaného vrtuľníka v Kábule. Poskytol im prvú pomoc, hoci pri tom sám ohrozil svoj život. Hrozilo, že vrtuľník vybuchne na zemi. Prezident Adamkovi poďakoval za prejavenú odvahu, statočnosť a ľudskosť. Ozbrojeným silám poďakoval za to, že majú pripravených takýchto profesionálnych vojakov, ktorí si vedia plniť svoje povinnosti. Takéto správy podľa prezidenta na adresu slovenských vojakov počúva často. „Dobre sa počúvajú a som na našich vojakov hrdý,“ uviedol prezident.

Po desiatich rokoch sa minulý rok skončila v Afganistane bojová operácia ISAF a jej prirodzeným pokračovaním sa od januára stala nebojová misia Resolute Support. Jej primárnym cieľom je podpora, ale aj poradenstvo a výcvik afganských bezpečnostných síl. V Afganistane má Slovensko v súčasnosti nasadených do 50 vojakov. Ich jadro tvoria členovia 5. pluku špeciálneho určenia – útvaru síl pre špeciálne operácie.

Okrem vojakov školiacich afganských kolegov pôsobia priamo v Kábule slovenskí vojaci v najvyššom veliteľstve Resolute Support a dvaja zdravotníci v poľných nemocniciach. V štruktúre najvyššieho veliteľstva špeciálnych síl v Afganistane NSOCC-A reprezentuje Slovenskú republiku jeden člen 5. pluku špeciálneho určenia. Parlament už schválil rozšírenie úloh našich vojakov v Afganistane, na budúci rok by mali naši vojaci začať cvičiť príslušníkov technického personálu Afganskej národnej armády pre vrtuľníky Mi-17/171.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. decembra 2015

Odporúčané články