Ropné veľmoci smerujú k dohode o zmrazení ťažby

Kuvajtská guvernérka Organizácie krajín vyvážajúcich ropu Nawal Al-Fuzaia predpokladá, že členovia a nečlenovia kartelu zmrazia produkciu na februárovej úrovni.
KUVAJT 5. apríla (WebNoviny.sk) – Všetky signály naznačujú, že výsledkom stretnutia členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a producentov, ktorí nie sú členmi kartelu, bude úvodná dohoda o zmrazení ťažby. Uviedla to v utorok kuvajtská guvernérka OPEC-u Nawal Al-Fuzaia. Schôdzka sa uskutoční 17. apríla v Dauhe. V prejave na ministerstve ropného priemyslu guvernérka zároveň vyslovila očakávanie, že rovnováha medzi ponukou a dopytom sa na trhu s ropou dosiahne v druhej polovici tohto roka.

Predpokladá sa, že cena ropy Brent, ktorá je teraz na úrovni 37,42 USD za barel, bude od druhej polovici tohto roka do roku 2018 vo výške 45 až 60 USD za barel, dodala kuvajtská guvernérka OPEC-u. Neupresnila, čo naznačuje, že v Dauhe sa dosiahne dohoda. Konštatovala však, že producenti sa pravdepodobne dohodnú na zmrazení svojej ťažby na februárovej úrovni alebo na priemernej úrovni za január a február.

Saudská Arábia, Katar, Rusko a Venezuela pôvodne navrhovali zmrazenie ťažby na januárovej úrovni. V súvislosti s plánmi Iránu na zvýšenie produkcie ropy, o ktorom Teherán hovorí, že sa ho nevzdá, Nawal Al-Fuzaia povedala, že rast iránskej ťažby sám osebe nie je problém.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. apríla 2016

Odporúčané články