Rómske mimovládky pre Kotlebu podajú podnety na prokuratúru

Prvé podanie na Generálnu prokuratúru SR sa týka výrokov Mariana Kotlebu na adresu Rómov, druhý rozpustenia jeho strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.BRATISLAVA 10. marca (WebNoviny.sk) – Rómske mimovládne organizácie podajú na Generálnu prokuratúru SR (GP SR) dva podnety, oba sa týkajú Mariana Kotlebu, ktorý je predsedom strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).

PARLAMENTNÉ VOĽBY

Obrazom: Úspech Kotlebu vyhnal do ulíc stovky ľudí

Ako povedal vo štvrtok na tlačovej konferencii v Bratislave predseda Rady mimovládnych organizácií rómskych komunít Ladislav Richter, prvé podanie na GP SR sa týka výrokov Mariana Kotlebu na adresu Rómov, druhý rozpustenia jeho strany.

„Dúfame, že generálny prokurátor situáciu dôkladne preštuduje,“ poznamenal s tým, že keď z úst Kotlebu zaznejú ďalšie vyjadrenia, sú pripravení v podávaní trestných oznámení pokračovať. Strana Mariana Kotlebu ĽS Naše Slovensko vo voľbách získala 8,04 percenta hlasov a bude mať v parlamente 14 kresiel.

VÝSLEDKY PARLAMENTNÝCH VOLIEB

Obrazom: Parlamentné voľby 2016

TAKTO PREBIEHALI PARLAMENTNÉ VOĽBY

Podľa Jozefa Mezeia z Inštitútu spoločenských vied Rómov využíva predseda ĽSNS nedostatky Rómov. Slováci ich podľa neho nepovažujú za rovnocenných, nerešpektujú ich práva. Treba sa teda zaoberať otázkou akceptácie Rómov Nerómami, dodal. Mimovládky zároveň tvrdia, že stranu Mariana Kotlebu v sobotňajších parlamentných voľbách volili i Rómovia.

„Musíme sa o tom nahlas rozprávať, hlbšie sa zaoberať tým, prečo sa to deje alebo čo za to mohli Rómovia dostať,“ nadviazal na neho Ladislav Richter s tým, že neobviňujú len Kotlebu, pretože mu k volebnému výsledku dopomohli i príslušníci rómskej menšiny. Problém vidia napríklad v tom, že na Slovensku chýbajú komunitné centrá pre Rómov či iné inštitúcie, kde by mohli pozitívne na menšinu vplývať, pretože jej najviac chýba osveta.

Strana Mariana Kotlebu je podľa Mezeia strana, ktorá sa otvorene hlási k tomu, že je na Slovensku potrebné urobiť poriadok s Rómami. „Pri výstrelkoch, ako je Kotleba, je stále vidieť útoky na národnostné menšiny. Mali by sme teda pomenovať veci, ktoré dali na Slovensku priestor pre rasizmus, a to nielen vo vzťahu k Rómom, ale aj k prisťahovalcom,“ povedal novinárom. Ako dodal, treba hľadať odpoveď i na to, ako zabezpečiť, aby mohli etnické skupiny žiť spolu v mieri.

Odporúčame:

Obrazom: Prezident Kiska prijal lídrov strán, Kotlebovi dal košom

Obrazom: Úspech Kotlebu vyhnal do ulíc stovky ľudí

Kotlebovho poslanca súdia za ublíženie na zdraví

Prokuratúra má desiatky podnetov na zrušenie Kotlebovej ĽSNS

Kotleba kritizuje Kisku za ignoráciu legálne zvolenej strany

Súdneho vikára desí vstup Kotlebovcov do parlamentu

ĽSNS reaguje na rozhodnutie Kisku neprijať Kotlebu v paláci

Zeman sa obul do Kotlebovej strany, čaká trestné oznámenie

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

10. marca 2016

Odporúčané články