Rakúska vláda plánuje vyvlastniť rodný dom Adolfa Hitlera

Vláda rozhodnutie prijala po niekoľkých rokoch diskusií o tom, ako zastaviť záujem neonacistov o tento dom.Viedeň 9. apríla (WebNoviny.sk) – Rakúska vláda hodlá prevziať kontrolu nad rodným domom bývalého nacistického vodcu Adolfa Hitlera. Chce tým zabrániť tomu, aby sa lokalita stala stredobodom záujmu sympatizantov nacistického režimu.

Ako v sobotu uviedla stanica BBC, rakúska vláda rozhodnutie prijala po niekoľkých rokoch diskusií o tom, ako zastaviť záujem neonacistov o tento dom v hornorakúskom meste Braunau am Inn, kde sa Hitler v apríli 1889 narodil.

Predmetnú nehnuteľnosť si vláda prenajíma od jej majiteľky od roku 1972 a dlho ju využívala ako stredisko pre ľudí so zdravotným postihnutím. Dom je však prázdny od roku 2011, keď došlo k sporu medzi vládou a majiteľkou domu Gerlindou Pommerovou, ktorá odmietla udeliť súhlas na jeho obnovu.

Nový plán počíta s ponukou na odškodnenie od štátu, uviedol hovorca rakúskeho ministra vnútra Karl-Heinz Grundböck. „Momentálne zvažujeme vytvorenie zákona, ktorým bude možné dosiahnuť zmenu vlastníctva a prevedenie danej nehnuteľnosti pod správu Rakúskej republiky,“ spresnil hovorca.

„Počas uplynulých rokov sme dospeli k záveru, že vyvlastnenie je jediným spôsobom, ako zamedziť, aby táto budova slúžila na účely sympatizantov nacizmu,“ dodal Grundböck. Ako hodlá vláda následne s domom naložiť, neuviedol. V minulosti zazneli viaceré návrhy na využitie domu: zmeniť ho na obytnú jednotku, centrum pre vzdelávanie dospelých, múzeum alebo stredisko pre štúdium nacistickej minulosti krajiny. Padol však aj návrh na jeho zbúranie.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. apríla 2016

Odporúčané články