Putin hodnotil rok, na tlačovku prišlo 1390 novinárov

Ruský prezident tiež zdôraznil, že Rusko nemá záujem na vyostrení konfliktu na východe Ukrajiny.Moskva 17. decembra (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin dnes hodnotil rok na výročnej tlačovej konferencii v Moskve. Akreditovalo sa na ňu až 1390 novinárov. Putin okrem iného uviedol, že Rusko sa nechystá zavádzať voči Ukrajine nejaké sankcie. Ukrajina „už len viac nebude mať úľavy ani výhody“, aké mala doteraz. Podľa Putinovho názoru na budúci rok možno očakávať zhoršenie ekonomických vzťahov Moskvy s Kyjevom.

Ruský prezident tiež zdôraznil, že Rusko nemá záujem na vyostrení konfliktu na východe Ukrajiny. Upozornil však, že nie je možné riešiť ho cestou fyzickej likvidácie ľudí, ktorí tam žijú. Za Rusko povedal, že je otvorené dialógu s Ukrajinou. Šéf Kremľa upriamil pozornosť na fakt, že vo voľbách „všade na juhovýchode Ukrajiny víťazí opozícia“ a vyjadril údiv nad tým, že to nezaznamenala aj vláda v Kyjeve.

Odporúčame:

Video: Transparenty aj hračky, taká bola Putinova tlačovka

Putin konečne priznal, že Rusko má na Ukrajine svojich ľudí
Putin pripomenul, že ukrajinský parlament prijal zákon o osobitnom štatúte Donbasu, pričom sa však ďalej schvaľujú dodatky, ktoré odďaľujú jeho platnosť. Keď však Rusko upozorňuje na túto nežiaducu prax, dostáva od Kyjeva odpoveď, že „všetko sa plní“. Pokiaľ ide o realizáciu plánu na riešenie krízy v tejto časti Ukrajiny, Putin označil za manipulácie tie kroky, ktoré Kyjev podniká pri plnení mierových protokolov uzavretých v Minsku.

Putin na tlačovej konferencii tlmočil názor, že výmena zajatcov by mala byť predmetom dialógu s ukrajinskou stranou. Výmena by „mala byť rovnocenná“ a podľa princípu „všetkých za všetkých“. Rusko v tejto záležitosti plne podporuje pozíciu Donbasu. Putin takto odpovedal na otázku, či sa uskutoční výmena väznenej Nadije Savčenkovej alebo režiséra Olega Sencova a ďalších. Ruský prezident pritom uviedol, že treba rozlišovať medzi príslušníkmi regulárnej armády a tými, ktorí šli na Ukrajinu bojovať dobrovoľne.

Ruský a americký plán v Sýrii sa zhoduje

Rusko podľa Putina nikdy nebude súhlasiť s tým, aby Sýrii zvonku vnucovali, kto tam bude vládnuť. Informoval, že podporuje iniciatívu Spojených štátov ohľadom prípravy rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o Sýrii. Rusko je s jej návrhom vo všeobecnosti spokojné. Súčasne vyjadril nádej, že s americkou iniciatívou bude spokojné aj sýrske vedenie.

Pripomenul, že kríza v Sýrii má len politické riešenie, nie vojenské – v tomto sa ruský a americký plán na urovnanie tamojšej situácie plne zhodujú. Zhoda je podľa Putina aj v ďalších bodoch mierového plánu: ide o spoločnú prácu politických síl v Sýrii na novej ústave, vytvorenie nástrojov na monitorovanie budúcich predčasných volieb, zorganizovanie samotných volieb a uznanie ich výsledkov.

Putin ďalej uviedol, že Rusko bude naďalej v Sýrii pokračovať v náletoch, aby podporilo ofenzívy sýrskej vládnej armády, „a to dovtedy, kým bude sýrska armáda tieto operácie podnikať“. Okrem toho sa Rusko bude usilovať nadviazať kontakty s opozíciou, ktorá v Sýrii bojuje proti tzv. Islamskému štátu (IS). V tejto súvislosti ruský prezident vyhlásil, že sa nedomnieva, že by Rusko potrebovalo v Sýrii stálu vojenskú základňu. „Rusko nezačalo vojnu v Sýrii,“ zdôraznil Putin. Podľa neho Moskva podniká v tejto krajine jednotlivé operácie, ktoré nemajú vážnejší vplyv na štátny rozpočet.

V Turecku sa odohráva plazivá islamizácia

Putin dnes opäť označil zostrelenie ruského stíhacieho bombardéra Su-24 tureckou stíhačkou za nepriateľský akt. Upozornil na to, že Turecko sa „hneď začalo kryť Severoatlantickou alianciou“. Rusko podľa neho v súvislosti s týmto incidentom najviac nahnevalo to, že ešte nie tak dávno sa Turecko obracalo na Rusko o pomoc pri riešení citlivých otázok.

Putin vyhlásil, že so „súčasným tureckým vedením je takmer nemožné vyjednávať“ a konštatoval, že sa snaží zapáčiť Američanom. Upozornil, že v Turecku dochádza k „plazivej islamizácii“ a vyhlásil, že zakladateľ moderného tureckého štátu Mustafa Kemal Atatürk sa teraz musí obracať v hrobe.

Turecké lietadlá podľa šéfa Kremľa už predtým narušovali sýrsky vzdušný priestor. Pripomenul, že teraz tam Rusko rozmiestnilo systémy protivzdušnej obrany S-400 a na margo toho vyhlásil: „Nech si (tam) teraz lietajú“. Prednedávnom Putin varoval, že na akúkoľvek provokáciu voči ruským jednotkám na misii v Sýrii bude Rusko reagovať veľmi rozhodne.

Chce rozvíjať vzťahy s USA

Putin ďalej vyhlásil, že Rusko „je pripravené a chce“ rozvíjať vzťahy s USA bez ohľadu na to, kto tam v roku 2016 vyhrá prezidentské voľby. „Budeme spolupracovať s akýmkoľvek prezidentom, ktorého si americký ľud zvolí – jeho je jeho vec,“ uviedol Putin.

Súčasne poznamenal, že „to oni nám chcú hovoriť do toho, koho voliť, Ale my sa nechystáme radiť im“.
Vzťahy medzi Ruskom a USA sú napäté najmä kvôli kríze na Ukrajine a Sýrii. Rusko ostro namieta aj proti približovaniu sa aliancie k jeho hraniciam.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. decembra 2015

Odporúčané články