Puigdemont považuje uväznenie ministrov za veľkú chybu, Kataláncov vyzval na protesty

354701_katalansko 2 1 640x420.jpg

BARCELONA 2. novembra (WebNoviny.sk) – Zosadený katalánsky prezident Carles Puigdemont označil vo štvrtok večer uväznenie ôsmich ministrov svojej vlády v Madride za „veľkú chybu„.

Ministrov previezli zo súdnej siene do madridských väzníc v policajných dodávkach so zapnutými húkačkami. Puigdemont vyzval Kataláncov na protesty, zároveň ich ale požiadal, aby k protestom pristupovali „bez násilia, pokojne a s rešpektom k názorom všetkých„.

Odporúčame:
Zosadených ministrov katalánskej vlády uväznili, na exprezidenta plánujú vydať európsky zatykač

Opatrenia španielskej vlády voči katalánskym predstaviteľom sú podľa neho veľmi prehnané. „Hnev, s akým španielska vláda útočí na tento obdivuhodný európsky národ, je desivý, a ohrozuje nás všetkých,“ povedal Puigdemont pre katalánsku televíziu TV3. Zosadený katalánsky prezident aj so štyrmi ministrami svojej vlády je momentálne v Belgicku, španielsky sudca na nich už vydal európsky zatykač.

Puigdemont aj členovia jeho vlády čelia obvineniam zo vzbury, podnecovania vzbury, sprenevery a ďalších prečinov, za ktoré im hrozí až 30 rokov väzenia. Týchto skutkov sa mali dopustiť okrem iného tým, že vypísali a zorganizovali referendum o samostatnosti Katalánska, a predovšetkým tým, že 27. októbra vyhlásili nezávislosť Katalánska od Španielska. Madrid vzápätí katalánskych predstaviteľov zbavil funkcií, pričom ich právomoci prebrala centrálna vláda v Madride. Premiér Mariano Rajoy zároveň zvolal na 21. decembra nové regióne voľby.

Viac k témam: Carles Puigdemont, Katalánsko, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Puigdemont považuje uväznenie ministrov za veľkú chybu, Kataláncov vyzval na protesty © SITA Všetky práva vyhradené.

2. novembra 2017

Odporúčané články