Prvý súd s bossom Kýblom odročili, nemal okuliare

V Banskej Bystrici pokračoval proces so skupinou sýkorovcov. Ich šéf Róbert Lališ, zvaný Kýbel požiadal o čas na preštudovanie spisu.BANSKÁ BYSTRICA 21. januára (WebNoviny.sk) – Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici dnes pokračovalo hlavné pojednávanie s časťou skupiny sýkorovcov pod vedením Róberta Lališa, zvaného Kýbel.

Po prvý raz sa na lavicu obžalovaných posadil boss Lališ, ktorého v októbri zadržali v Nemecku a pred mesiacom deportovali na Slovensko. Pojednávanie sa konalo za sprísnených bezpečnostných opatrení v banskobystrickom Ústave na výkon väzby.
Lališ požiadal o odročenie na tri až štyri týždne, aby si mohol preštudovať spis a oboznámiť sa s dôkazmi.

Lališ bol na úteku od začiatku roku 2012

Jeho obhajca Ondrej Mularčík zároveň uviedol, že Lališ chce vypovedať, ale na preštudovanie potrebuje okuliare na čítanie, lebo tie jeho sa stratili pri zatýkaní v Nemecku. Senát Lališovi vyhovel a odročil pojednávanie na päť dní v druhej polovici marca. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry pre médiá uviedol, že proces by sa mohol v tom termíne aj skončiť.

Na pojednávaní krátko prečítali znalecký posudok na obžalovaného Martina Biháriho. Predseda senátu tiež konštatoval, že Lališ odmietol psychologické a psychiatrické vyšetrenie duševného stavu. Má však možnosť sa dohodnúť na termíne vyšetrenia so znalcami, ktorí prídu do väznice za iným klientom v pondelok 25. januára.

Róbert Lališ, pre svoju krutosť prezývaný v gangu aj Gestapák, bol na úteku od začiatku roku 2012. Prvý zatykač na neho vydali 24. júla 2012, postupne pribudli ďalšie.

Hlavné pojednávanie so „sýkorkami“ sa začalo pred rokom

Hlavné pojednávanie so „sýkorkami“ sa začalo pred rokom 20. januára. Prokurátor žaloval sedem mužov za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, vraždy a iné trestné činy.

Pojednávanie sa konalo bez prítomnosti Lališa a Martina Biháriho, ktorí sa skrývali v zahraničí. Obžalovaný Jozef Roháč, zvaný Potkan, ktorého držia vo väzbe v Maďarsku za iné trestné činy, požiadal o konanie v neprítomnosti. Na pojednávaní doteraz bol prítomný Martin Kováč, zvaný Rybička, ktorý sa priznal ku skutkom podľa obžaloby. Na lavici obžalovaných je aj Ivan C., zvaný Vinco.

Obžalovaný je i na doživotie odsúdený Alojz Kromka, zvaný Čistič. Siedmym obžalovaným bol bratislavský podnikateľ Marek T., ktorého deportovali zo Seychel ako objednávateľa vraždy Romana Deáka. Od 2. marca 2015 je na slobode, pretože z väzby ho po rozhodnutí Ústavného súdu SR prepustili pre porušenie jeho práv. Senát Špecializovaného trestného súdu v júli zastavil jeho stíhanie ako objednávateľa vraždy Romana Deáka, pretože skutok kvalifikovaný podľa prokuratúry je premlčaný. Uznesenie súdu potvrdil Najvyšší súd SR.

Kýbel sa šéfom zločineckej skupiny sýkorovcov stal po smrti pôvodného bossa Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili vo februári 1997. Skupina pôsobila v Bratislave a okolí. Podľa obžaloby majú na svedomí vraždy Romana Deáka, bratov Diničovcov, Ukrajinca Dalera Hlavačku, Alojza Házyho a Miloša Piliara zo skupiny Mikuláša Černáka.

Od začiatku procesu sa vykonalo množstvo dôkazov a senát počas 30 pojednávacích dní vypočul okrem obžalovaných rad svedkov a znalcov. Proces mal vyvrcholiť 12. októbra 2015 záverečnými rečami. Tesne predtým však zadržali na Morave hľadaného Martina Biháriho a o dva týždne v Nemecku Róberta Lališa.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. januára 2016

Odporúčané články