Prímerie na Ukrajine nebude bez stiahnutia ruskej armády, vraví Blinken. Zmrazenie súčasných línií nezabezpečí mier

505165_finland_us_61732 676x451.jpg

2.6.2023 (SITA.sk) – Prímerie vo vojne na Ukrajine podľa amerického ministra zahraničia nemožno vyhlásiť, pokiaľ to nebude súčasťou „spravodlivej a trvalej“ mierovej dohody, ktorá zahŕňa aj stiahnutie ruskej armády.

Antony Blinken v piatok počas návštevy Fínska povedal, že „prímerie, ktoré jednoducho zmrazí súčasné línie“ a umožní ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi „upevniť kontrolu nad územím, ktoré obsadil, odpočívať, vyzbrojiť sa a znova zaútočiť – to nie je spravodlivý a trvalý mier“.

Rusko sa musí zodpovedať

Rusko tiež podľa neho musí zaplatiť podiel rekonštrukcie Ukrajiny a zodpovedať sa za plnohodnotnú inváziu, ktorú voči svoju susedovi spustilo vlani vo februári.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ak by sa Rusku umožnilo ponechať si pätinu ukrajinského okupovaného územia, vyslalo by to nesprávnu správu Moskve a „ďalším prípadným agresorom po celom svete“, vyhlásil tiež Blinken.

Šéf americkej diplomacie povedal, že Washington je pripravený podporiť mierové úsilie iných krajín, vrátane tých z Číny a Brazílie. Každá mierová dohoda však musí podporovať princípy suverenity, územnej celistvosti a nezávislosti.

Čína chce byť sprostredkovateľ

Čína, ktorá tvrdí, že je neutrálna a chce slúžiť ako sprostredkovateľ, ale politicky podporuje Moskvu, v piatok vyzvala krajiny, aby prestali posielať zbrane na Ukrajinu.

Spojené štáty sú popredným západným spojencom a dodávateľom zbraní pre Ukrajinu, aby sa mohla brániť proti ruskej invázii.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Prímerie na Ukrajine nebude bez stiahnutia ruskej armády, vraví Blinken. Zmrazenie súčasných línií nezabezpečí mier © SITA Všetky práva vyhradené.

2. júna 2023

Odporúčané články