Príchod lodí do Španielska s vyše šesťsto utečencami sa pre zlé počasie oneskorí

378346_migranti 676x450.jpg

MADRID 14. júna (WebNoviny.sk) – Španielsko očakáva príchod lodí s 629 utečencami, ktorých osud sa stal v posledných dňoch predmetom sporu medzi viacerými európskymi krajinami, až v nedeľu ráno.

Vo štvrtok to oznámila španielska vicepremiérka Carmen Calvo, ktorá už je vo Valencii, kam majú lode doplávať, a koordinuje tam opatrenia na nedeľu. Časové zdržanie je podľa nej spôsobené tým, že v Stredozemnom mori panuje zlé počasie, a tak sa lode museli nakoniec vydať do Valencie inou, o niečo dlhšou trasou.

Prijímanie lodí v určitých intervaloch

K lodi Aquarius, ktorá patrí humanitárnej organizácii SOS Méditerranée, sa medzičasom pripojili dve ďalšie lode, ktoré vyslala na pomoc talianska vláda. Podľa Carmen Calvo budú Španieli prijímať jednotlivé lode v niekoľkohodinových rozostupoch, čím chce španielska vláda zabezpečiť, aby sa všetkým pasažierom dostalo adekvátnej starostlivosti.

Odporúčame:
Taliansko a Malta odmietli prijať záchrannú loď Aquarius so stovkami migrantov

Pri každom jednom príchodzom španielske úrady podľa nej posúdia separátne, či spĺňa podmienky na udelenie azylu, alebo nie.

Prípad lode Aquarius vyvolal cez víkend menšiu diplomatickú roztržku najmä medzi Talianskom a Maltou, pričom obe tieto krajiny trvali na tom, že loď musí prijať tá druhá. Situáciu nakoniec vyriešilo až pondelňajšie rozhodnutie novej španielskej vlády, ktorá oznámila, že loď môže pristáť vo Valencii.

Zhoršené vzťahy Talianska a Francúzska

Kauza zhoršila aj vzťahy medzi Talianskom a Francúzskom, najmä po tom, ako francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok obvinil Taliansko, že sa v tomto prípade zachovalo „cynicky a nezodpovedne“.

Odporúčame:
Francúzsko by sa malo ospravedlniť a splniť si povinnosti s prijímaním migrantov, tvrdí Salvini

Taliansko vzápätí Macrona vyzvalo, aby sa ospravedlnil, a nový taliansky minister vnútra Matteo Salvini obvinil Francúzsko, že je to naopak ono, ktoré si neplní povinnosti v súvislosti s prijímaním utečencov.

Žiadam prezidenta Macrona, aby prešiel od slov k činom a aby zajtra ráno prijal 9 816 migrantov, ktorých Francúzsko sľúbilo prijať,“ odkázal do Paríža Salvini.

Viac k témam: Francúzsko, Malta, Matteo Salvini, migranti, Španielsko, Taliansko, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk – Príchod lodí do Španielska s vyše šesťsto utečencami sa pre zlé počasie oneskorí © SITA Všetky práva vyhradené.

14. júna 2018

Odporúčané články