Pri Nitre postavia mliekárenský závod, vznikne 320 miest

Firma Midia Agro s.r.o. plánuje spracúvať zhruba 25 percent produkcie slovenského mlieka. Investícia predstavuje 98 miliónov eur, vzniknúť by malo 320 nových pracovných miest.
NITRA 29. februára (WebNoviny.sk) – Závod na spracovanie mlieka postaví v priemyselnom parku v obci Čab pri Nitre v britská spoločnosť Midia Agro s.r.o. Vyrábať bude detskú mliečnu výživu a popri tom aj ďalšie druhotné produkty ako maslo či cmar. Investícia predstavuje 98 miliónov eur, vzniknúť by malo 320 nových pracovných miest. Výroba sa má začať v prvom kvartáli roku 2018. Memorandum o spolupráci medzi Vládou SR a spoločnosťou Midia Agro s.r.o. v pondelok v Kolíňanoch v okrese Nitra podpísali premiér Robert Fico, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek a za investora Norman Patrick Turner.

Firma Midia Agro s.r.o. plánuje podľa Fica spracúvať zhruba 25 percent produkcie slovenského mlieka. Vláde SR už doručila žiadosť o štátne stimuly vo výške 18,5 milióna eur. „Z toho 16,5 miliónov eur je podpora na hmotný majetok a dva milióny eur daňové prázdniny. My v tom nevidíme žiadny zásadný problém a sme pripravení tento stimul v stredu na rokovaní vlády schváliť,“ povedal Fico

Všetky výrobky nového závodu budú určené na export, prioritným trhom pre odber bude Čína. Prevádzka bude nastavená tak, aby dokázala vyhovieť piatim rôznym odberateľom s piatimi rôznymi baleniami. „V súčasnosti zaznamenávame dosť veľký deficit v detskej dojčenskej výžive najmä vo Veľkej Británii, ale aj na ázijských trhoch a inde. Prvovýroba mlieka na Slovensku je v 40-miliónovej strate. Tá by sa mohla premeniť po našom príchode na zhruba 250-miliónový zisk,“ povedal Norman Patrick Turner Midia Agro s.r.o.

Predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Alexander Pastorek hovorí o mliečnej kríze, aká tu bola naposledy v roku 2009. Niektoré slovenské mliekarne vypovedávajú zmluvy na dodávku mlieka. Na príchod nového investora sa Pastorek pozerá s nádejou. Slovensko produkuje v rámci Európskej únie necelé percento mlieka. V rámci EÚ sa produkuje 300 kilogramov mlieka na jedného obyvateľa, na Slovensku konzumujeme 160 kilogramov. „V roku 2015 sa na Slovensku vyprodukovalo približne 864 miliónov kilogramov mlieka, investor má záujem spracovávať zhruba 300 kilogramov. Mohlo by sa zdať, že to je 30 percent, avšak netreba zabudnúť, že voľakedy pri vstupe do EÚ slovenskí farmári produkovali vyše jednej miliardy kilogramov, čiže kapacity aj priestory na to majú,“ povedal Pastorek.

Podľa ministra Jahnátka sa dá po príchode investora očakávať konkurenčný súboj medzi mliekarňami a novou investíciou. „Výrazným spôsobom to pomôže odľahčiť trh, čo by malo znamenať, že prestali by prvovýrobcovia rozmýšľať o likvidácii chovu dojníc, ale práve naopak, bude dopyt po zvýšenej výrobe a bude si to vyžadovať nové kapacity,“ uviedol Jahnátek. V súčasnosti je na Slovensku zhruba 135 až 137 tisíc dojníc, pred piatimi rokmi to bolo vyše 200 tisíc. Zníženie stavu spôsobila mliečna kríza v roku 2009. „Očakávame, že keď tu bude vízia stabilného odberateľa, ktorý bude mať kde predávať svoje výrobky, tak farmári na to zareagujú a zvýšia svoje stavy,“ skonštatoval Pastorek. Predpokladá, že výkupná cena mlieka sa zvýši a nebude mať taký výrazný odklon od tej európskej. Dnes sú výkupné ceny nižšie zhruba o päť až sedem percent. Zároveň očakáva, že do roku 2018, kedy začne investor v Nitre výrobu, pomôže prvovýrobcom mlieka štát.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. februára 2016

Odporúčané články