Čaputová prijala v paláci Fica a dostal poverenie na zostavenie vlády, mala aj vyhlásenie k voľbám (video+foto)

511424_651ab40d5fc0d333218601 676x451.jpg

2.10.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 2. októbra 15:57

Prezidentka Zuzana Čaputová v duchu ústavnej tradície poverila v pondelok víťaza volieb zostavovaním vlády. Hlava štátu mala najprv o 14.00 vyhlásenie k predčasným parlamentným voľbám a o hodinu neskôr prišiel do paláca Robert Fico, predseda strany Smer-SD.

„Tak, ako bolo zvykom pri každom jednom poverovaní doposiaľ, aj toto poverenie bude časovo ohraničené. O svojom postupe budem informovať aj ďalších lídrov politických strán a verejnosť,“ uviedla vo svojom vyhlásení.

Fico po stretnutí priblížil, že prezidentka mu dala na vytvorenie nového kabinetu 14 dní. Dodal, že nebude cez médiá oznamovať, s ktorými stranami bude v akom poradí rokovať, ale urobí všetko pre to, aby vznikla vláda.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Čaputová poverila predsedu Smeru-SD Fica zostavením novej vlády (fotografie)

Stretnutia s ďalšími lídrami

Čaputová sa v pondelok stretla aj s predsedom hnutia Progresívne Slovensko Michalom Šimečkom a v utorok ráno to bude líder strany  Hlas Peter Pellegrini

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

V nasledujúcich dňoch budú pokračovať stretnutia s ďalšími lídrami. Najbližšie dni podľa Čaputovej ukážu, ktoré strany budú schopné nájsť väčšinu v parlamente pre podporu svojej koalície.

„Vláda, ktorá z volieb vzíde, vždy reprezentuje isté názorové spektrum. Vôľa ostatných bude zastúpená opozičnými stranami. Preto sa zložením vlády poslanie ostatných strán samozrejme nekončí, naopak, začne sa dôležitá úloha kontroly vlády a ďalších inštitúcií,“ doplnila.

Časť voličov je spokojná, iní sú sklamaní

Prezidentka vo svojom vyhlásení k výsledkom volieb ďalej uviedla, že výsledok parlamentných volieb nezmení naše hodnotové nastavenie ani naše spoločné úsilie o spravodlivú a demokratickú spoločnosť, pretože budovanie a ochrana demokracie je hodnota ďaleko prevyšujúca našu rozmanitosť.

Video: Vyhlásenie prezidentky k voľbám

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zdôraznila, že aj keď nás politika rozdeľuje, ako ľudia sa musíme rešpektovať. „Tak, ako po každých voľbách, aj po týchto je časť spoločnosti spokojná a časť sklamaná. Rozumiem, že volebné výsledky sú pre mnohých ľudí spojené aj s rôznymi obavami. Preto bude jednou z najdôležitejších úloh novej vlády čo najviac stlmiť spoločenské rozpory,“ povedala Čaputová.

Podčiarkla, že voľby sú predovšetkým nástrojom na legitímne spravovanie štátu, ale také, ktoré vo výsledku vedie k budovaniu a upevňovaniu spoločenstva, a nie k jeho rozkladu. Vláda ktorá vznikne, bude vládou Slovenskej republiky, a teda má slúžiť všetkým občanom.

Poďakovanie voličom

Prezidentka sa poďakovala všetkým voličom, ktorí sa na voľbách zúčastnili a zároveň aj tým, ktorí sa podieľali na príprave a priebehu volieb.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Predčasné voľby na Slovensku 2023 (fotografie)

„Boli to voľby demokratické a zákonné. A som rada, že túto skutočnosť dnes nikto nespochybňuje, napriek hlasom, ktoré sa objavovali pred voľbami,“ prízvukovala. Dodala, že účasť bola pomerne vysoká, výsledky volieb preto o to lepšie odzrkadľujú názory, nálady a hodnoty spoločnosti.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Ako v predčasných voľbách hlasovali Ódor, Matovič, Pellegrini, Šimečka a ďalší politici (fotografie)

Zobraziť fotogalériu k článku:
Volebný akt prezidentky Zuzany Čaputovej (fotografie)

Viac k témam: Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS), Poverenie na zostavenie vlády, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Predseda strany Smer-SD, Prezidentka SR
Zdroj: SITA.sk – Čaputová prijala v paláci Fica a dostal poverenie na zostavenie vlády, mala aj vyhlásenie k voľbám (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

2. októbra 2023

Odporúčané články