Prezident Kiska vyzval verejnosť, aby prišla voliť a nenechala priestor extrémistom

357391_dsc3341 320x210.jpg

POPRAD 4. októbra (WebNoviny.sk) – Dobrý župan by podľa prezidenta SR Andreja Kisku mal v prvom rade brať svoju úlohu ako službu svojej krajine a nie ako niečo čo by pre neho osobne malo prinášať výhody.

„Mal by to byť človek, ktorý vidí našu krajinu ako modernú, proeurópsku, v ktorej sa bude dobre žiť a kde budú aj mladí žiť s radosťou a budú na ňu hrdí a nebudú chcieť z nej utekať. Tak vidím aj nielen úlohu župana, ale aj poslancov,“ povedal dnes prezident pre médiá po tom, ako sám vhodil hlasovací lístok do urny v Poprade na mestskom úrade, kam prišiel v spoločnosti manželky.

Prezident poukázal na Banskobystrickú župu

Kiska dnes zároveň opäť vyzval občanov, aby využili dnešný deň, uplatnili svoje právo a prišli počas župných volieb voliť. „Prvým dôvodom je, že župné voľby sú o našom každodennom živote, o nemocniciach, školách, cestách a kultúre. Druhý dôvod je ešte možno dôležitejší a to, ktorým smerom sa bude uberať naša krajina, aby nedostali hlasy a miesto extrémisti, novodobí fašisti,“ povedal Kiska.

Pripomenul posledné župné voľby spred štyroch rokov, pričom poukázal na Banskobystrickú župu. „Nedovoľme, aby sa to zopakovalo. Videli sme, aký to malo negatívny dopad na atmosféru v spoločnosti, na samotnú Banský Bystricu i župu,“ dodal.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Župné voľby do VÚC 2017

Prezident Kiska považuje možnosť voliť za právo. „Základom demokracie je to, že máme možnosť voliť. Ak sa chceme sťažovať, ale nechodiť voliť, tak je to zlé. Každý, komu záleží na tom, ktorým smerom ide naša krajina, tak by mal ísť voliť,“ uviedol prezident. Za najväčšie problémy nielen Prešovského kraja, ale aj viacerých regiónov dnes označil cesty, prepravu a úroveň zdravotníctva a nemocníc.

Vo volebnom okrsku, kam chodieva voliť prezident, zaznamenali ráno do 9:30 asi 40 voličov. „Máme jedného voliča, ktorý tu pri každých voľbách býva prvý a bol tu hneď po otvorení miestnosti aj dnes,“ uviedla pre agentúru SITA Ľubomíra Grajcárová, predsedníčka volebnej okrskovej komisie číslo 2. Najväčší nápor očakávajú tradične podľa jej slov práve po desiatej hodine a pred večerom okolo 16:00 a 17:00.

O post predsedu PSK bojuje 11 kandidátov

O post predsedu PSK sa v nadchádzajúcich voľbách uchádza 11 kandidátov, o poslanecký post v 62-člennom zastupiteľstve zabojuje v 13-tich volebných obvodoch presne 500 uchádzačov. Voľby do orgánov samosprávnych krajov sa dnes konajú od 7:00 do 22:00.

Odporúčame:
Online: Župné voľby do VÚC 2017

Poslanci NR SR na jar schválili novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorá namiesto dvojkolového systému stanovuje jednokolovú voľbu predsedov samosprávnych krajov. Predsedom samosprávneho kraja sa stane kandidát, ktorý počas nej získa najviac platných hlasov.

Viac k témam: Andrej Kiska, Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Kiska vyzval verejnosť, aby prišla voliť a nenechala priestor extrémistom © SITA Všetky práva vyhradené.

4. novembra 2017

Odporúčané články