Prezident Andrej Kiska prirovnal obranu ku kabátu

Obrana nemôže byť podľa prezidenta Andreja Kisku ako kabát, ktorý si dáme iba vtedy, keď je zima.BRATISLAVA 11. februára (WebNoviny.sk) – Pre rozvoj ozbrojených síl je potrebné, aby si všetci uvedomili, že o obrane nemôžeme hovoriť len vtedy, keď sa deje nie čo zlé.

Obrana nemôže byť ako kabát, ktorý si dáme, keď je zima, ale obrana je niečo, o čom musíme hovoriť stále, vyhlásil vo štvrtok prezident Andrej Kiska po tom, ako sa ako hlavný veliteľ Ozbrojených síl (OS) SR zúčastnil v Bratislave Veliteľského zhromaždenie Náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl (GŠ OZ) SR.

Kiska vyzdvihol začatú modernizáciu. „Je ešte veľa pred nami. Je to jedna zo základných úloh, ktoré musíme naplniť, a jedna zo základných výčitiek zo strany NATO, kde potrebujem situáciu zlepšiť,“ zdôraznil. Prezident dodal, že si želá, aby taká dôležitá téma, ako je ochrana občanov a krajiny, ostala súčasťou diskusie aj po parlamentných voľbách. „Aby sa o obrane a bezpečnosti hovorilo seriózne v rovine politickej aj vecnej, a to aj vo vzťahu k Ozbrojeným silám SR aj k našim aliančným partnerom,“ doplnil.

Minister obrany Martin Glváč vysvetlil, že na veliteľskom zhromaždení vyhodnocovali predchádzajúci výcvikový rok a prezentovali úroveň ozbrojených síl. „Nastavili sme zrkadlo v čom sme dobrí, čo musíme zlepšiť a veľakrát aj to, čo to stojí,“ doplnil. Čo sa týka modernizácie OS SR bol minulý rok podľa Glváča asi najlepší rok za posledných 20 rokov.

Otvorená zostáva otázka spoločného modernizačného projektu s Poľskom na vozidlá 8×8, o ktorom by sa malo definitívne rozhodnúť 18. februára. Beží aj tender na radary, jeho účastníci si už začali preberať podklady pre druhé kolo. Všetko je rozbehnuté, ozbrojené sily nemôžu rozpočtovať a plánovať na štvorročné vládne obdobie, uviedol minister obrany.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. februára 2016

Odporúčané články