Premiér Fiala sa v Bielom dome stretol s prezidentom Bidenom, ich hlavnou témou bola pomoc Ukrajine (foto)

523543_biden_46189 676x451.jpg

16.4.2024 (SITA.sk) – Americký prezident Joe Biden hostil v Bielom dome českého premiéra Petra Fialu. Pri tejto príležitosti vyzval Snemovňu reprezentantov, aby urýchlene prijala návrh zákona o dodatočnom financovaní pomoci Ukrajine a Izraelu.

Medzinárodná iniciatíva pre Ukrajinu

„Ako si Česká republika pamätá, Rusko sa nezastaví na Ukrajine,“ vyhlásil šéf Bieleho domu, ktorý sa usiluje zdôrazniť podporu Ukrajiny z iných krajín.

Česko začalo medzinárodnú iniciatívu na kúpu delostreleckej munície pre ukrajinské sily. Fiala pochválil vodcovský prístup Bidena v pomoci Ukrajine a poznamenal, že aj Česko tiež pre to robí maximum.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Stretnutie Bidena a českého premiéra Fialu (fotografie)

„V roku 1968 som videl ruské tanky v uliciach môjho mesta a už to nechcem vidieť,“ vyjadril sa predseda českej vlády.

Posilnená spolupráca a bezpečnosť

Biden tiež nazval Česko „skvelým spojencom“ v Severoatlantickej aliancii (NATO). Fiala zase povedal, že rozhodnutie kúpiť od USA stíhačky F-35 posilní medzi krajinami spoluprácu a bezpečnosť. V utorok by Fiala mal vo Washingtone navštíviť zákonodarcov a ďalej diskutovať o pomoci Ukrajine.

„Podpora zo strany USA, pomoc z USA je veľmi dôležitá,“ povedal Fiala.

Viac k témam: Americký prezident, Český premiér, pomoc Izraelu, pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Premiér Fiala sa v Bielom dome stretol s prezidentom Bidenom, ich hlavnou témou bola pomoc Ukrajine (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

16. apríla 2024

Odporúčané články