Pre pútnikov pri Litmanovej je pripravený špeciálny program

Tisíce pútnikov prichádzajú každý mesiac na horu Zvir pri obci Litmanová, počas Veľkej noci sa tam uskutoční krížová cesta i svätá liturgia.
POPRAD 25. marca (WebNoviny.sk) – Oblasť severného Spiša a Pienin ponúka nielen tradičnú veľkonočnú zábavu, ale aj miesto pre modlitbu a duchovnú obnovu. Mariánske pútnické miesto hora Zvir neďaleko obce Litmanová v okrese Stará Ľubovňa láka veriacich i turistov po celý rok, pri príležitosti najväčšieho kresťanského sviatku však ponúkne návštevníkom osobitý program. Kým na Veľký piatok sa tam uskutoční krížová cesta, v sobotu 26. marca bude na hore Zvir svätá liturgia. Pripravený bude aj poldenný fakultatívny výlet pod názvom Pútnická sobota, počas ktorého môžu návštevníci zažiť nielen atmosféru výnimočného sviatku, ale pozrieť si aj krásy okolitej prírody.

„Hora Zvir má svoje osobitné čaro. Slávenie obradov uprostred otvorenej prírody, dá sa povedať, že vlastne v najväčšom chráme, pokoj nadobudnutý z daru sviatosti zmierenia, požehnaný prameň vody sv. Jána Krstiteľa, je toho veľmi veľa, čo môže osloviť každého človeka osobitne,“ uviedol duchovný správca hory Zvir Marcel Pisio. Okrem kaplnky, v ktorej sa zjavila Panna Mária, je pre verejnosť prístupný aj hlavný oltár, ďalej spovedný dom blahoslaveného Metoda Dominika Trčku, v ktorom sa vysluhuje sviatosť zmierenia, aula svätého Jána Pavla II., sviečková a eucharistická kaplnka.

Hora Zvir sa nachádza päť kilometrov od začiatku obce Litmanová v Ľubovnianskej vrchovine. Každý mesiac na ňu prichádzajú tisíce pútnikov zo Slovenska aj zo zahraničia. V nadmorskej výške 820 metrov sa kedysi nachádzali drevené stavby, majdany, ktoré slúžili obyvateľom Litmanovej ako príbytok pri pastvinách. Práve tam sa v rokoch 1990 až 1995 zjavovala Panna Mária dvom dievčatám, želala si, aby sa ľudia chodievali modliť na toto miesto.

Pútnici tam následne začali putovať vo veľkom počte a prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak ho ustanovil v roku 2004 za Miesto modlitby. Miestna kaplnka bola zasvätená Nepoškvrnenému Počatiu Panny Márie. Hora Zvir je súčasťou Jakubskej cesty, ktorá zahŕňa desiatky pútnických miest v mnohých európskych krajinách. Trasa vedie z Levoče cez Kežmarok, Podolínec, Litmanovú, Červený Kláštor a je napojená na poľskú Jakubskú cestu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. marca 2016

Odporúčané články