Pre Panama Papers končí premiér Islandu, koalícia pokračuje

Premiér Islandu Sigmundur David Gunnlaugsson rezignoval na svoju funkciu.Reykjavík 5. apríla (WebNoviny.sk) – Dve strany islandskej vládnej koalície sa na zasadnutí dohodli, že budú i naďalej pokračovať v spoločnom riadení krajiny a vymenujú nového premiéra. Informoval o tom zdroj z prostredia vládneho kabinetu, na ktorý sa odvoláva agentúra Reuters.

Dve strany sa rozhodli, že budú aj naďalej spolupracovať po tom, ako vláda vymenuje nového premiéra,“ cituje agentúra Reuters.

Podľa nemenovaného zdroja je najpravdepodobnejším kandidátom na nového premiéra súčasný minister pre rybolov a poľnohospodárstvo Sigurdur Ingih Jóhannsson z Progresívnej strany, ktorého meno ako kandidáta na nového premiéra potvrdila už v utorňajšom vyhlásení vláda.

KAUZA PANAMA PAPERS

Islandská vláda, tvorená Progresívnou stranou a Stranou nezávislosti, sa snaží vyhnúť predčasným voľbám po rozhodnutí premiéra Sigmundura Davida Gunnlaugssona podať demisiu.

Vláda v utorkovom oznámení uviedla, že Gunnlaugsson navrhol, aby Jóhannsson viedol úrad islandského premiéra na „bližšie neurčené obdobie“.

Islandský premiér je prvou politickou obeťou celosvetovej kauzy, ktorá prepukla po zverejnení dokumentov panamskej právnickej spoločnosti Mossack Fonseca. Tá mala spoločnostiam a jednotlivcom pomáhať obchádzať daňové zákony, prípadne legalizovať výnosy z trestnej činnosti prostredníctvom tzv. daňových rajov.

Premiér Gunnlaugsson je podozrivý z vlastníctva spoločnosti so sídlom na Panenských ostrovoch. Spoločnosť Wintris je napísaná na Gunnlaugssonovu manželku – bohatú dedičku. V tzv. panamských dokumentoch sú aj mená dvoch členov Gunnlaugssonovej vlády – ministrov vnútra a financií.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. apríla 2016

Odporúčané články