Pravica vo voľbách do VÚC uspela, lebo sa spojila, tvrdí politologička

357476_img_5243_copy 320x210.jpg

BRATISLAVA 5. novembra (WebNoviny.sk) – Pravicoví kandidáti uspeli, pretože pravicové strany sa dokázali spojiť, ale aj preto, lebo boli známi. Svoj podiel na ich víťazstve môžu mať aj regionálne reklamné noviny RegionPressu. Zdôraznila však, že pokiaľ ide o noviny RegionPressu, je to zatiaľ iba hypotéza, ktorú treba ešte overiť.

Nedeľné ráno červené nebolo, ale z týchto volieb nemožno usudzovať, ako by dopadli parlamentné voľby. Pokiaľ ide o „hnedé ráno,“ nemôžeme sa tešiť, že je vyhraté. Myslí si to politologička z Katedry politológie Univerzity Komenského Darina Malová.

Ako v nedeľu Malová povedala pre agentúru SITA, rozhodne treba oceniť účasť voličov na voľbách, pretože práve mobilizácia voličov sa podpísala pod výsledok hlavne v Banskobystrickom kraji. „V Banskobystrickom kraji je jasná spojitosť. Ľudia odmietli krajnú pravicu a Kotlebu,“ povedala Malová na margo víťazstva Jána Luntera nad doterajším predsedom BBSK Marianom Kotlebom.

Okrem silnej mobilizácie sa mohlo pod porážkou Kotlebu podpísať to, že mu odpadli protestní voliči, teda voliči, ktorí ho volili, ale nesúhlasia s jeho ideológiou. „Ostali mu tí, ktorí s ním súhlasia a kde sú jasné extrémistické postoje,“ dodala Malová.

Uspeli tí, ktorí ponúkali realistický program

Okrem toho si politologička myslí, že pre diskusiu o Kotlebovi sa ľudia viac začali zaujímať o kompetencie vyšších územných celkov. Niektorí kandidáti dávali síce nereálne sľuby, podľa Malovej však uspeli tí, ktorí ponúkali realistický program a neboli príliš populistickí.

Odporúčame:
Online: Slováci rozhodli o županoch, niektoré volebné miestnosti zostali otvorené aj po 22:00

Pokiaľ ide o vládne strany, Malová uviedla, že nielen Smer, ale hlavne Smer, musia urobiť analýzu svojho vládnutia. Na druhej strane ale nemožno na základe týchto volieb predikovať výsledok parlamentných volieb. „Účasť na voľbách do NR SR býva vyššia, je tam iba jeden volebný obvod, župani sa volia väčšinovým systémom,“ vysvetlila Malová. Za prekvapenie označila výsledok v Bratislavskom a Košickom kraji. V Prešovskom si ľudia podľa nej zvolili alternatívu, človeka, ktorý už ukázal svoje manažérske schopnosti.

Pravicová koalícia získala päť krajov

Podľa neoficiálnych výsledkov získala pravicová koalícia županov v Trnavskom kraji (Jozef Viskupič), Žilinskom kraji (Erika Jurinová), Prešovskom kraji (Milan Majerský), Košickom kraji (Rastislav Trnka), ako aj v Bratislavskom (Juraj Droba). Ján Lunter s podporou koaličných i opozičných strán zvíťazil v Banskobystrickom kraji. Svoje posty obhájili dvaja predsedovia – Jaroslav Baška v Trenčianskom kraji a Milan Belica v Nitrianskom.

Odporúčame:
Zobudili sme sa do dobrého rána, fašistická strana bola porazená, vraví politológ Mesežnikov

Obaja mali podporu koalície Smer-SD, SNS, Most-Híd. Na voľbách sa zúčastnilo 29,95 percenta voličov, teda 1 348 114 občanov. Je to doteraz najvyššia účasť v takýchto voľbách, pred štyrmi rokmi k volebným urnám prišlo 20,11 percenta voličov. Najviac voličov prišlo v sobotu k volebným urnám v Banskobystrickom kraji, a to 40,29 percenta. Naopak, najmenej voličov prišlo k volebným urnám v sobotu v Trnavskom kraji, hlasovať tu bolo 24,74 percenta voličov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Župné voľby do VÚC 2017

Viac k témam: Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk – Pravica vo voľbách do VÚC uspela, lebo sa spojila, tvrdí politologička © SITA Všetky práva vyhradené.

5. novembra 2017

Odporúčané články