„Požičiavajte si navzájom“

BRATISLAVA 22. februára 2016 (WBN/PR)

… je myšlienka za zrodom kolektívneho požičiavania, ktoré valcuje trh nielen v zahraničí, ale stihlo už preniknúť aj na územie Slovenska, kde si získava čoraz väčší počet priaznivcov. Ľudia už nemajú záujem o premrštené úroky v bankách a hľadajú výhodnejšiu alternatívu. A práve tu prichádza do hry kolektívne požičiavanie.

Za pojmom kolektívne požičiavanie sa skrýva celkom jednoduchý mechanizmus, kde ľudia požičiavajú peniaze ostatným ľuďom bez sprostredkovateľa, banky alebo inej finančnej inštitúcie. Obídenie tejto inštitúcie a s tým spojené eliminovanie nespočetných prevádzkových nákladov strácajúcich sa v jej útrobách umožňujú nižšie úroky pre dlžníkov a vyššie zhodnotenie pre investorov. Tento systém je navyše úplne transparentný. Každý zúčastnený dopredu vie podmienky, za akých si finančné prostriedky požičiava. Bez skrytých poplatkov alebo zmeny sadzieb v priebehu splácania a od začiatku pozná dĺžku pôžičky aj počet splátok.

Jednotkou na slovenskom trhu je portál www.zltymelon.sk, prostredníctvom ktorého zrealizované pôžičky v decembri 2015 dosiahli hodnotu vyše 3,5 milióna eur. Požičať si možno hotovosť vo výške 500 až 10 000 eur s lehotou splácania 1 až 5 rokov. Najnižšia suma, ktorú môže investor do aukcie investovať, je 25 eur a najvyššia 250 eur. Skúsenejším investorom je navýšený ich investičný limit, a tak môžu do jednotlivých pôžičiek investovať aj viac.

Záujemca o pôžičku si jednoducho vyberie výšku úveru, a ak prejde skúškou bonity, je mu založená aukcia na pôžičku. Ďalej už len čaká na ponuky od investorov, ktorí medzi sebou súperia v podmienkach a výškach poskytnutých úverov. Jednoduché, rýchle a bez zbytočného papierovania.

Na druhej strane sú investori, ktorí medzi sebou súperia. Majú možnosť sami si určiť úrokovú sadzbu a rozložiť svoju investíciu medzi niekoľkých žiadateľov. Takto sa chránia pred možnosťou nesplatenia úveru. Niekto, kto požičiava 1 000 eur, môže v skutočnosti požičať 100 eur desiatim rôznym ľuďom, a týmto eliminovať možné riziko.

Za zrodom Žltého melóna stojí Roman Feranec, ktorého vízia nového smeru vo svete financií nadchla natoľko, že v roku 2012 založil spolu s Robertom Horváthom spoločnosť ako alternatívu ku klasickým úverovým a investičným možnostiam. Ako hovorí Feranec: „Naším cieľom bolo priniesť na Slovensko niečo úplne nové, inovatívne. Nie každý chce využiť banku, no nie je alternatíva. Technológie sa vyvíjajú a finančné inštitúcie nemajú mechanizmus na rýchle zmeny.“ Práve toho sa chytila dvojica, ktorá spravila z požičiavania a investovania oveľa osobnejšiu záležitosť.

O výhodnosti kolektívneho požičiavania svedčí aj skutočnosť, že až 54 % dlžníkov použilo pôžičku na splatenie úverov. Ľudia majú možnosť výberu medzi rôznymi typmi pôžičkových produktov a investori dokonca môžu investovať aj do garantovaných produktov. Za minulý rok zaznamenala firma nárast o 123,55 % a vstup nového investora – Hendrika Bremera, uznávaného odborníka v oblasti finančných služieb, ako aj investíciu od Európskeho fondu JEREMIE, prostredníctvom fondu Limerock a investičnej spoločnosti FTK.

Povedzte aj vy STOP premršteným úverom, obíďte banky a poďte s nami objavovať novinky vo svete financií.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. februára 2016

Odporúčané články