Poslanci zložia sľub a zvolia vedenie Národnej rady

Po ustanovujúcej schôdzi podá demisiu jednofarebná vláda Smeru-SD.BRATISLAVA 23. marca (WebNoviny.sk) – Poslanci v stredu na ustanovujúcej schôdzi parlamentu zložia sľub, ktorým sa formálne ujmú poslaneckých mandátov. Národná rada na prvej schôdzi siedmeho volebného obdobia zároveň zvolí vedenie Národnej rady SR, teda predsedu a podpredsedov parlamentu, ako aj predsedov a podpredsedov poslaneckých výborov.

PARLAMENTNÉ VOĽBY 2016

Poslanecký sľub znie: „Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života“. Sľub sa skladá tak, že po verejnom prečítaní textu položí poslanec pravú ruku na Ústavu SR a povie „sľubujem“. Zloženie sľubu potvrdí poslanec podpisom. Odmietnutie sľubu alebo sľub s výhradou má za následok stratu poslaneckého mandátu.


Predsedu a podpredsedov parlamentu zvolia v tajných voľbách

Nasledovať bude schvaľovanie volebného poriadku, podľa ktorého sa budú poslanci riadiť pri hlasovaní o obsadení postov v novom parlamente. Ako prvé orgány zákonodarcovia zriadia mandátový a imunitný výbor a výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Mandátový výbor overí platnosť mandátov zvolených poslancov, potom sa môžu utvoriť poslanecké kluby a plénum si zvolí vedenie.

Národná rada SR na ustanovujúcej schôdzi zvolí svojich overovateľov, predsedu a podpredsedov parlamentu, zriadi výbory, zvolí ich predsedov a členov. Predsedu a štyroch podpredsedov parlamentu volia poslanci v tajných voľbách, na zvolenie treba nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých poslancov. Tajným hlasovaním sa volia aj predsedovia výborov. Predsedom parlamentu by sa mal stať predseda SNS Andrej Danko, podpredsedami nominanti koaličných strán Smer-SD (Martin Glváč), Most-Híd (Béla Bugár) a Sieť (Andrej Hrnčiar). Jeden post podpredsedu parlamentu obsadí opozičný kandidát, SaS nominovala Luciu Nicholsonovú.

Strany vládnej koalície Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť budú stáť v čele 11 parlamentných výborov, opozičné strany obsadia osem predsedníckych kresiel vo výboroch NR SR.

VÝSLEDKY PARLAMENTNÝCH VOLIEB

Najsilnejší poslanecký klub bude mať Smer-SD

Najsilnejší poslanecký klub bude mať Smer-SD, a to 49 poslancov, SaS zastúpi 21 zákonodarcov, OĽaNO 19 poslancov, klub SNS bude mať 15 členov, ĽSNS 14 poslancov, Sme rodina 11 zákonodarcov, Most-Híd 10 a Sieť sedem poslancov. Po prvýkrát v histórii sa stalo, že strana, ktorá sa dostala do parlamentu, sa rozpadla pred ustanovujúcou schôdzou, takže nebude môcť vytvoriť poslanecký klub. Volebný zisk piatich percent totiž zaručuje minimálne osem poslancov potrebných na vznik poslaneckého klubu.

Keďže zo strany Sieť odišli traja poslanci – Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Simona Petrík, z pôvodných desiatich mandátov zostalo strane Radoslava Procházku sedem zákonodarcov. Pre Sieť to znamená, že jej poslanci budú pôsobiť ako nezaradení, pretože na vytvorenie poslaneckého klubu nemá strana potrebný počet osem členov. Vládny Most-Híd z pôvodnej jedenástky stratil Zsolta Simona, parlament tak hneď na prvej schôdzi bude mať spolu 11 nezaradených poslancov.

Po ustanovujúcej schôdzi podá do rúk prezidenta demisiu končiaca vláda Roberta Fica, následne by mala hlava štátu vymenovať nový kabinet štvorkoalície Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť. Nová vláda má potom 30 dní na to, aby predstúpila pred parlament s programovým vyhlásením, ktoré musí získať podporu národnej rady.

Odporúčame:

Menili štátnych tajomníkov podľa nových koaličných dohôd

Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť podpísali koaličnú dohodu

Fico oznámil mená ministrov, zdravotníctvo povedie Drucker

Strany si rozdelili výbory, opozícia ich bude mať osem

Šéf SNS predstavil nominácie na ministerské posty

Poslanec Kotlebovej ĽSNS prišiel do parlamentu so zbraňou

Sieť nominovala Romana Brecelyho na post ministra dopravy

Procházkova Sieť sa trhá, stranu masívne opúšťajú členovia

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. marca 2016

Odporúčané články