Podpredseda Národného zhromaždenia požiadal Čile o ochranu

357575_venezuela_politcal_crisis_89776 7ede6c2bcfb348f18126254a80876dc9 320x210.jpg

CARACAS 6. novembra (WebNoviny.sk) – Podpredseda venezuelského Národného zhromaždenia Freddy Guevara požiadal Čile o ochranu a uchýlil sa na ambasáde krajiny v Caracase. Stalo sa tak po tom, čo ho súd v piatok zbavil imunity voči trestnému stíhaniu.

Čelí obvineniam

Tridsaťjedenročný politik čelí obvineniam z podnecovania násilia počas opozičných protestov, píše spravodajský portál BBC. Čilské ministerstvo zahraničia uviedlo, že Guevara požiadal o ochranu pre bezprostredné ohrozenie jeho bezpečnosti a dodalo, že sa k nemu správajú ako k hosťovi.

Venezuelský minister zahraničia Jorge Arreaza nazval Guevaru v súvislosti s jeho konaním zbabelcom. „Niektorí ľudia sú odvážni, keď ide o podnecovanie násilia, deštrukciu a smrť. Keď sa ale nastolí spravodlivosť, utečú preč v hanebnej zbabelosti,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Politické prenasledovanie

Vládna opozícia tvrdí, že ide o politické prenasledovanie. Podľa jej predstaviteľov Guevarov dom obklopili agenti štátnej tajnej služby. Predseda Národného zhromaždenia Julio Borges uviedol, že za rozhodnutím súdu stojí vláda prezidenta Nicolása Madura. „Toto je svojvoľné a politické rozhodnutie ktoré má oslabiť kongres, ktorý má plnú podporu ľudu. Venezuela je hladná po jedle, ale aj po slobode, spravodlivosti a dôstojnosti,“ uviedol.

Odporúčame:
Regionálne voľby vo Venezuele vyhrala Madurova strana, opozícia hovorí o volebných podvodoch

Od nastúpenia Madura do funkcie prezidenta v roku 2013 úrady obvinili, zatkli či zbavili politických práv viacerých kľúčových predstaviteľov opozície. Opoziční lídri tvrdia, že od vytvorenia Ústavodarného zhromaždenia, ktoré v podstate nahrádza Národné zhromaždenie, posilňuje svoju moc. Maduro obviňuje opozíciu z podnecovania násilia a dohôd so zahraničnými mocnosťami za účelom destabilizovania vlády a programu sociálnych reforiem, ktoré začal jeho predchodca Hugo Chávez v roku 1999.

Viac k témam: Nicolás Maduro, Venezuela
Zdroj: Webnoviny.sk – Podpredseda Národného zhromaždenia požiadal Čile o ochranu © SITA Všetky práva vyhradené.

6. novembra 2017

Odporúčané články