Podpora cestovného ruchu potrebuje systematický prístup, podľa ministra Keketiho treba nechať rozhodovať najväčších odborníkov z tohto sektora

524825_6639f381663fc773331626 676x451.jpg

19.5.2024 (SITA.sk) – Podpora cestovného ruchu na Slovensku potrebuje systematický prístup. Minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi (nominant SNS) pre agentúru SITA povedal, že by mohol mať podobu napríklad koordinácie medzi letiskami, cestovnými agentúrami pre príjazdový turizmus a národnou organizáciou na podporu a propagáciu cestovného ruchu Slovakia Travel.

„Treba nechať rozhodovať najväčších odborníkov z tohto sektora a rýchlejšie dosahovať výsledky,“ uviedol. Práve zvýšenie počtu zahraničných turistov, aby bol ich podiel na celkovej návštevnosti Slovenska vyšší oproti domácim v pomere 60 ku 40 %, je jedným z hlavných zámerov nového ministerstva.

Potreba zmeny legislatívy

„Na to, aby sme mohli dávať nové podpory, potrebujeme zmenu legislatívy,“ informoval Dušan Keketi v súvislosti s pripravovanými zmenami v zákone o podpore cestovného ruchu a návrhom zákona o Fonde na podporu cestovného ruchu.

„Alokovaných je asi 30 miliónov eur na fond a 36 miliónov eur na podporu cestovného ruchu, z toho pre Slovakia Travel 26 miliónov eur, pre oblastné a krajské organizácie cestovného ruchu 10 miliónov eur,“ vymenoval minister. Oproti minulosti budú teda navyše financie pre spomínaný plánovaný nový Fond na podporu cestovného ruchu.

Počet návštevníkov rastie

Počet ubytovaných hostí, vrátane zahraničných, v zariadeniach cestovného ruchu na Slovensku sa pravidelne zvyšuje a postupne sa približuje k úrovni z predpandemického roku 2019. Minister je prekvapený, že počet návštevníkov vôbec medziročne rastie, hoci v susednej Ukrajine je stále vojna.

„Keď v Bruseli rokujeme o rozvoji cestovného ruchu, všetci sa čudujú, prečo nám stúpa zahraničný cestovný ruch napriek tomu, že Ukrajina je vo vojne,“ dodal pre SITA Dušan Keketi.

Rozpočet rezortu

Aktuálny rozpočet Ministerstva cestovného ruchu a športu SR (MCRŠ) po navýšení o 100 miliónov eur dosahuje 236 miliónov eur.

„Prevádzkové náklady sa budú hýbať maximálne na úrovni 5 % z celkového rozpočtu. Všetky ostatné peniaze budú použité na konkrétne projekty a výzvy,“ informoval nedávno Dušan Keketi.

Do kompetencií ministerstva okrem dvoch hlavných oblastí prechádza aj agenda prípravy na svetovú výstavu EXPO 2025 v japonskej Osake. Ministerstvo si medzitým našlo aj svoje sídlo a podpísalo zmluvu o podnájme priestorov v historickej budove na bratislavskom dunajskom nábreží.

Viac k témam: Cestovný ruch, Turizmus
Zdroj: SITA.sk – Podpora cestovného ruchu potrebuje systematický prístup, podľa ministra Keketiho treba nechať rozhodovať najväčších odborníkov z tohto sektora © SITA Všetky práva vyhradené.

19. mája 2024

Odporúčané články