Počas druhej vlády Fica diskusie najčastejšie navštívil Fico

BRATISLAVA 18. marca (WBN/PR) – V období druhej vlády Roberta Fica (4.4.2012 – 6.3.2016) bol najčastejším hosťom v piatich sledovaných politických diskusiách (O 5 minút 12, V politike, Sobotné dialógy, Na telo, Naživo s B. Závodským) premiér Robert Fico (Smer-SD). Zaznamenal 114 účastí. Členom strany SMER patrili aj ďalšie umiestnenia. Minister financií Peter Kažimír obsadili druhé (63 účastí v diskusiách) a minister vnútra Robert Kaliňák tretie miesto (58 účastí). Z parlamentnej opozície najčastejšie diskutoval Ján Figeľ (KDH), ktorému patrila štvrtá priečka. Vyplýva to z kvantitatívnej analýzy, ktorú vypracovala spoločnosť NEWTON Media.

Premiér vystúpil v diskusiách 114-krát. Bez oponenta rečnil 66-krát (58% relácií). Najčastejších oponentov mu robili Béla Bugár (Most-Híd) a Ján Figeľ (KDH). S každým sa stretol 20-krát, pričom v dvoch diskusiách sa stretli všetci traja súčasne.

V top 10 skončilo 11 rečníkov
Na prvých desiatich miestach sa umiestnili piati zástupcovia strany Smer-SD a šiesti zástupcovia opozície. Najčastejším opozičným diskutérom bol Ján Figeľ (KDH), ktorý zaznamenal 57 účastí a štvrté miesto. Piaty skončil Ján Richter (Smer-SD) 50 účastí, šieste miesto obsadili Pavol Frešo (SDKÚ-DS) a Béla Bugár (Most-Híd), ktorí diskusie navštívili 49-krát. Siedme miesto obsadil Richard Sulík (SaS), ktorý sa do diskusií dostal 41-krát. Na ôsmom mieste skončil Radoslav Procházka (Sieť), 35 účastí. Deviaty skončil Igor Matovič (OĽaNO), 32 účastí. Rečnícku desiatku uzatvoril Peter Pellegrini (Smer-SD), 29 účastí.

Smer vs. ostatní
Podiel strany Smer-SD a jej nominantov dosiahol 44%. Vzhľadom na stranícku nejednotnosť opozície nie je možné vyrátať zastúpenie všetkých parlamentných strán v diskusiách za celé volebné obdobie. Preto uvádzame len podiel predstaviteľov strany Smer-SD a ich nominantov v porovnaní so všetkými ostatnými politikmi, ktorí navštívili diskusie.

Postrehy o diskusiách
Za uplynulé štyri roky v hlavných a najsledovanejších diskusných formátoch opäť dostali minimálny priestor europoslanci, predsedníčka Ústavného súdu SR, či iní vysokí predstavitelia štátnych inštitúcií. Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová však pomerne často vystupovala v rozhlasovej diskusii Naživo s B. Závodským. Prezident Andrej Kiska navštívil monitorované diskusie 8-krát.

Analytici NEWTON Media a projektu Demagog.sk upozorňujú, že v diskusiách za posledné volebné obdobie prevládalo pozývanie tých istých dvojíc a verejnosť stále nemá informácie, ako sa diskusné dvojice zostavujú. Hodnotenie výkonov moderátorov je subjektívne, neexistuje metodika ani diskusia na túto tému. Na poslednom vyhlásení súťaže Novinárska cena 2014 bola kritizovaná nízka úroveň politických diskusií, čo si žiada od hlavných aktérov, aby sa pokúsili hľadať riešenia alebo pomenovať objektívne príčiny.

„Časť moderátorov neformuluje hĺbkové a vecne správne otázky. Veľká väčšina otázok je uzavretých. Odpovede na ne zjednodušujú šírku problému, čo uľahčuje divákom orientáciu v základných postojoch jednotlivých strán. Nemali by byť formulované tak, že do nich moderátor zahrnie spravidla len dve odpovede, ktoré si potom žiada potvrdiť od opytovaného politika. Menej sa využívajú otvorené otázky. Tu má politik pomerne veľký priestor na odpoveď, no z vecnej stránky sa na ne odpovedá ťažšie. Kým politik naformuluje zrozumiteľnú odpoveď, spravidla, ak je moderátor dostatočne trpezlivý a neskočí mu do reči, môže odkryť myšlienky, ktoré pri uzatvorenej otázke nie je „nútený“ verejne vysloviť,“ vysvetľuje priebeh diskusií Martin Gonda, mediálny analytik NEWTON Media.

Ďalšie poradie
Zvyšná stovka politikov (poslanci NR SR, europoslanci, prezidenti, eurokomisár) rečnila v médiách menej často. Viac ako 20 diskusií absolvovali ešte títo politici: Lucia Žitňanská (Most-Híd), Ivan Švejna (Most-Híd), Jozef Kollár (nezávislý, SKOK), Dušan Čaplovič (Smer-SD), Andrej Danko (SNS) a František Šebej (Most-Híd).

Komparácia s inými volebnými obdobiami
Počas vlády Ivety Radičovej taktiež viedol rebríček Robert Fico. Zaznamenal 57 účastí, druhé miesto obsadili Sulík a Figeľ, tretí bol Kažimír, štvrtý Bugár, samotná premiérka Iveta Radičová skončila až na piatom mieste (26 účastí). V roku 2010 vyhral opäť Robert Fico (32 účastí), druhá bola Iveta Radičová (23 účastí). V roku 2009 vyhral Pál Csáky (SMK), ktorý mal 24 účastí, druhý Robert Fico zaznamenal 22 účastí. V roku 2008 vyhral Robert Fico (25 účastí), druhý skončil Pál Csáky (24 účastí).

Metodika:
Sledované boli tieto relácie: O päť minút dvanásť na Jednotke, Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko, V politike na TA3 a Na telo na TV Markíza (relácia Na telo sa v roku 2014 nevysielala). K štyrom reláciám sme pridali aj formát Naživo s Braňom Závodským, ktorý vysiela Rádio Expres. V štatistike neboli zaradené špeciálne volebné diskusné programy. Do štatistiky sú zaraďovaní len politici a nie odborníci, aktivisti a ďalší, ktorí vystupujú v diskusných reláciách.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. marca 2016

Odporúčané články