Po ťažkej chorobe zomrel vo veku 79 rokov režisér Jan Němec

Jan Němec tvoril po boku režisérov Miloša Formana či Věry Chytilovej a stal sa prvým majstrom hudobných klipov.Praha 19. marca (WebNoviny.sk) – Vo veku 79 rokov zomrel v piatok po ťažkej chorobe svetoznámy český režisér, predstaviteľ novej vlny v československej kinematografii, Jan Němec. Oznámil to český spravodajský server iDNES.cz, pre ktorý túto informáciu potvrdila režisérova manželka Iva Ruszeláková.

„Neželal si žiadne obrady, žiadne prejavy. Posledná rozlúčka bude v najužšom kruhu rodiny, iba ja a naša dcéra. Kto si na neho chce spomenúť, nech zapáli sviečku,“ odkázala podľa iDNES.cz Ruszeláková verejnosti.

Člena slávnej generácie 60. rokov v československej kinematografii Jana Němca, ktorý bol autorom významných filmov Mučedníci lásky, Démanty noci alebo O slavnosti a hostech, označovali za nebrúsený diamant svojej generácie. Tvoril po boku režisérov Miloša Formana či Věry Chytilovej a stal sa prvým majstrom hudobných klipov, ktoré točil aj po návrate z emigrácie v roku 1989, píše iDNES.cz.

Prvý zákaz nakrúcať dostal v roku 1966. Začal pracovať pre televíziu, kde so svojou vtedajšou partnerkou Martou Kubišovou vytváral piesňové recitály. Úplný zákaz tvorby dostal po invázii vojsk v roku 1968. Němec poskytol zábery ruských tankov, ktoré vtedy obleteli svet, do západných televízií.

Pod nátlakom normalizačných úradov musel v roku 1974 emigrovať. Pracoval vo Francúzsku, Nemecku, Veľkej Británii, Švédsku a Spojených štátoch. Do Čiech sa vrátil po roku 1989. Založil si vlastnú produkčnú spoločnosť, učil na FAMU a pokračoval v režírovaní.

Němec sa naposledy verejne angažoval v roku 2014, keď Pražskému hradu osobne vrátil vyznamenanie na protest proti výberu niektorých osobností, ktoré vtedy ocenil prezident ČR Miloš Zeman. Režisér vrátil Medailu za zásluhy II. stupňa, ktorú mu v roku 2002 odovzdal vtedajší prezident ČR Václav Havel.

Němcovi prekážalo, že Zeman postavil na jednu úroveň skutočne významné osobnosti s filmovými tvorcami, ktorí nijako neprispeli k československej štátnosti. Zdôraznil pritom, že sa ocenenia zrieka len dočasne a opäť si preň príde, keď bude na Pražskom hrade úradovať iný prezident.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. marca 2016

Odporúčané články