Pellegrini žiada stopnúť novelu o minimálnej mzde a 13. dôchodkoch, hrozí odvolávaním ministra Krajniaka

444465_peter pellegrini 5 676x451.jpg

20.10.2020 (Webnoviny.sk) – Nezaradení poslanci NR SR zoskupení okolo podpredsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) žiadajú, aby minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak stiahol z rokovania parlamentu návrh novely zákona o minimálnej mzde a návrh zákona o trinástom dôchodku.

Minimálna mzda sa zvýši len na 623 eur

Ak parlament tieto legislatívne návrhy schváli, nezaradení poslanci parlamentu na čele s Pellegrinim ponúknu svoje podpisy pod návrh na odvolávanie Krajniaka z postu ministra práce a sociálnych vecí. Na utorkovej tlačovej besede to povedal líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini.

Podľa vládneho návrhu novely zákona o minimálnej mzde sa majú najnižšie hrubé zárobky budúci rok zvýšiť zo súčasných 580 eur na 623 eur. Podľa platného zákona však mala minimálna mzda od začiatku budúceho roka tvoriť 60 percent z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2019, teda 656 eur. „Vláda ľuďom udelí ďalšiu ranu a siahne im na ich platy,“ zdôraznil Pellegrini.

Kabinet tak podľa neho oberá pracujúcich na Slovensku o niekoľko desiatok eur. Ak podľa neho Národná rada SR schváli novelu zákona o minimálnej mzde a zákon o trinástom dôchodku, minister Krajniak bude čeliť odvolávaniu z funkcie.

Trináste dôchodky presadili smeráci pred voľbami

Trináste penzie plánuje vláda Igora Matoviča vyplatiť v tomto roku v nižšej sume, ako stanovuje platný zákon. Ten v Národnej rade SR štyri dni pred tohtoročnými februárovými parlamentnými voľbami presadili poslanci za Smer-SD. Všetci starobní dôchodcovia totiž mali dostať v novembri tohto roka trinásty dôchodok v sume 460 eur, čo je priemerná suma starobnej penzie.

Podľa vládneho návrhu zákona o trinástom dôchodku má jeden milión 426-tisíc penzistov v novembri tohto roka dostať zo Sociálnej poisťovne trinásty dôchodok v sume od 50 eur do 300 eur. Nárok na 300-eurovú trinástu penziu majú mať tí dôchodcovia, ktorí poberajú dôchodkovú dávku vo výške 214,80 eura a menej.

Pri dôchodku v sume 300 eur penzista dostane 269,34 eura, pri 400-eurovom dôchodku má trinásta penzia predstavovať 233,34 eura a pri dôchodku vo výške 500 eur vyplatí Sociálna poisťovňa trinástu penziu vo výške 197,34 eura. Pri penzii v sume 909,28 eura a viac dosiahne trinásty dôchodok 50 eur.

Viac k témam: minimálna mzda, trinásty dôchodok
Zdroj: Webnoviny.sk – Pellegrini žiada stopnúť novelu o minimálnej mzde a 13. dôchodkoch, hrozí odvolávaním ministra Krajniaka © SITA Všetky práva vyhradené.

20. októbra 2020

Odporúčané články