Parlamentný výbor pre kultúru a médiá požiadal o sprístupnenie pozastavenej reportáže v RTVS

373834_clipboard01 676x363.jpg

19.10.2020 (Webnoviny.sk) – Výbor Národnej rady SR (NR SR) pre kultúru a médiá uznesením požiadal o sprístupnenie pozastavenej reportáže Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), ktorá mala byť aj o dizertačnej práci bývalej ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej. Reportáž obsahovala taktiež zistenia o pomeroch na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave.

Členovia výboru chcú týmto spôsobom vylúčiť možnosť, že reportáž bola pozastavená cenzúrovaným zásahom zo strany vedenia telerozhlasu. V tlačovej správe o tom informovala Dáša Macaríková z mediálneho tímu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Reportáž by mali vidieť odborníci

„Je vo verejnom záujme, aby sme vylúčili možnosť, že bolo zastavené odvysielanie reportáže, ktorá mohla byť spracovaná kvalitne a poctivo. V prípade, že vedenie RTVS tvrdí opak, a teda, že príspevku chýbali niektoré náležitosti zabezpečujúce objektivitu, musíme sa o tom presvedčiť,“ upozornil predseda kultúrneho výboru Kristián Čekovský (OĽaNO). Od vedenia verejnoprávnej televízie očakáva čo najskoršie doručenie reportáže.

Pozastavenú reportáž by si podľa poslancov Čekovského a Romana Foltina (SaS) mali pozrieť odborníci a rešpektované osobnosti z oblasti médií.

Foltin v tejto súvislosti uviedol, že na základe rokovacieho poriadku si výbor môže k posúdeniu reportáže prizvať odborníkov a vyžiadať si ich stanovisko.

„Až potom budeme vedieť posúdiť, či išlo alebo nešlo zo strany RTVS o účelové konanie,“ vysvetlil Foltin s tým, že verejnoprávne médiá by mali v zárodku vylúčiť akékoľvek podozrenia z cenzúry.

Uznesenie proti Rade RTVS

Výbor NR SR pre kultúru a médiá tiež navrhne parlamentu, aby sa uzniesol na tom, že Rada RTVS si neplní svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona. Čekovský v máji poukázal na viaceré pochybenia pri výrobe programov vo verejnoprávnom médiu.

Domnieva sa, že Rada napriek tomu tieto pochybenia riadne nepreskúmala a naopak, ignorovala fakt, že bývalý programový riaditeľ RTVS Marek Ťapák bol v konflikte záujmov.

Kontrola rezortu kultúry v tejto otázke skonštatovala, že došlo k porušeniu zákona. Rada však podľa Čekovského nekonala, čím si podľa uznesenia kultúrneho výboru neplní svoje povinnosti. „Posledné slovo však budú mať poslanci parlamentu,“ dodal Čekovský.

Viac k témam: reportáž, Výbor NR SR pre kultúru a médiá
Zdroj: Webnoviny.sk – Parlamentný výbor pre kultúru a médiá požiadal o sprístupnenie pozastavenej reportáže v RTVS © SITA Všetky práva vyhradené.

19. októbra 2020

Odporúčané články