Parlamentné voľby sledujú medzinárodní pozorovatelia

Šesťčlenná misia OBSE prišla na Slovensko koncom februára, tento týždeň prišla sledovať voľby aj misia predstaviteľov mimovládnych organizácii z Poľska a Ruska. BRATISLAVA 5. marca (WebNoviny.sk) – Sobotné parlamentné voľby sledujú dve medzinárodné pozorovateľské misie. Jednu misiu vyslala Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe/Úrad pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (OBSE/ODIHR, Office for democratic institutions and human rights). Ako ešte pred voľbami informovala Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, misia OBSE je šesťčlenná a sleduje uplatňovanie novej slovenskej volebnej legislatívy v praxi.

PARLAMENTNÉ VOĽBY 2016

Ako médiá informoval predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány, druhou skupinou je skupina pozorovateľov z mimovládnych organizácii, ktorá má vyše 20 členov. Predseda štátnej volebnej komisie sa s touto skupinou stretol v piatok 4. marca a podľa jeho slov ju tvoria väčšinou mladí ľudia z Poľska a Ruska a mali viacero otázok o priebehu volieb.

Šesťčlenná misia OBSE prišla na Slovensko koncom februára a komunikovala nielen so štátnou volebnou komisiou a ministerstvom vnútra, ale aj s kandidujúcimi politickými subjektmi a tretím sektorom. „Právna úprava na Slovensku umožňuje komukoľvek byť pozorovateľom vo voľbách, čiže môže byť prítomný vo volebnej miestnosti. Samozrejme, nesmie zasahovať do činnosti volebnej komisie,“ upozornil po rokovaní s komisiou 26. februára Eduard Bárány. Misia zverejní do dvoch mesiacov od skončenia volieb hodnotiacu správu.

Obrazom: Parlamentné voľby 2016

Predstavitelia OBSE/ODHIR boli na Slovensku už v januári a oboznámili sa s novou volebnou legislatívou platnou na Slovensku. „Vzhľadom na to, že je to nová legislatíva, ktorá sa ešte nikdy neuplatňovala v praxi, toto sú prvé voľby, ktoré pôjdu podľa nového zákona, pozorovatelia sa rozhodli, že chcú pozorovať, ako aplikácia zákona dopadne v praxi,“ doplnila 26. februára pre médiá zapisovateľka štátnej volebnej komisie a riaditeľka odboru volieb a referenda ministerstva vnútra Eva Chmelová.

Slovenskej republike z členstva v OBSE vyplýva povinnosť pozývať pozorovateľov organizácie na každé voľby. Počas posledných riadnych parlamentných volieb v júni 2010 sledovala ich prípravy a priebeh 11-členná misia OBSE. Predčasné parlamentné voľby, ktoré sa konali 10. marca 2012, nesledovala žiadna zahraničná pozorovateľská misia. Misia OBSE v roku 2010 dala SR odborné odporúčania, ktoré sa zhodovali s odporúčaniami na úpravy volebnej legislatívy od Skupiny štátov bojujúcich proti korupcii (GRECO) pri Rade Európy.

Odporúčame:

SR ich zohľadnila pri tvorbe novej volebnej legislatívy, ktorá platí od 1. júla 2015. Nové zákony zjednotili základné pravidlá pre všetky druhy volieb vrátane vedenia volebnej kampane a po prvý raz sa v praxi uplatňujú práve počas parlamentných volieb. Konkrétne ide o dva nové zákony – o podmienkach výkonu volebného práva a o volebnej kampani a o súvisiacu novelu zákona o politických stranách a politických hnutiach. Zákony predložené Ministerstvom vnútra SR schválil parlament v máji 2014 po niekoľkomesačnej diskusii s opozíciou a tretím sektorom. Ich prijatie ocenila i GRECO.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. marca 2016

Odporúčané články