Parížske múzeum Louvre dočasne zatvoria, diela ohrozuje voda

Rieka Seina, ktorá tečie cez centrum Paríža okolo Louvru, sa začiatkom tohto týždňa vyliala z brehov.Paríž 2. júna (WebNoviny.sk) – Parížske múzeum Louvre bude v piatok zatvorené, aby mohli zamestnanci premiestniť umelecké diela ohrozované záplavovou vodou. Oznámili to vo štvrtok predstavitelia múzea. Personál Louvru presťahuje diela na vyššie poschodia, kde je menšia pravdepodobnosť ich poškodenia vodou.

Prudké lejaky spôsobili v posledných dňoch záplavy v mnohých častiach severného Francúzska a rieka Seina, ktorá tečie cez centrum Paríža okolo Louvru, sa začiatkom tohto týždňa vyliala z brehov.

Obrazom: Francúzsko zažíva rekordné záplavy, najhoršie za 100 rokov

Parížska polícia medzitým vyhlásila, že varovanie pred povodňami bolo zvýšené na „oranžový“ stupeň a platí pre oblasti metropoly v blízkosti Seiny, ktorá sa vyliala z koryta na mnohých miestach. Stupeň varovania je druhý najvyšší a znamená, že povodne môžu mať „závažný vplyv“ na budovy a ľudí.

Odporúčame:

Obrazom: Nemecko bojuje so záplavami, voda zabíja

Záplavy postihli tento týždeň okrem Francúzska aj oblasti Nemecka a Belgicka. Vyžiadali si už šesť ľudských životov a tisíce obyvateľov zostali uviaznuté v domoch alebo autách, keďže z brehov sa vyliali rieky od Paríža až po juhonemeckú spolkovú krajinu Bavorsko.

Francúzsky prezident Francois Hollande dnes oznámil, že stav „prírodnej katastrofy“ oficiálne vyhlásia na budúci týždeň na zasadnutí kabinetu a bude sa týkať oblastí najviac postihnutých povodňami. Tie zasiahli Paríž aj severné a stredné regióny Francúzska.

Vyhlásenie stavu prírodnej pohromy umožní obyvateľom rýchlejšie získať finančnú pomoc od svojich poisťovní. Hollande vo štvrtok na stretnutí so starostami zhromaždenými v Paríži dodal, že vznikne aj osobitný fond na pomoc dedinám a malým mestám, ktoré zaznamenajú škody spôsobené záplavami.
Informácie priniesli tlačové agentúry DPA a AP.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. júna 2016

Odporúčané články