Pápež privítal kroky OSN smerujúce k sýrskej mierovej dohode

„Vyzývam každého, aby šľachetne pokračoval v tomto úsilí smerujúcom k ukončeniu násilia a k vyrokovanému riešeniu, ktoré povedie k mieru,“ uviedla hlava rímskokatolíckej cirkvi.

Vatikán 20. decembra (WebNoviny.sk) – Pápež František dnes pochválil nové snahy medzinárodného spoločenstva ukončiť vojnu v Sýrii, ktoré nedávno viedli k novej rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN, vyzývajúcej na to, aby sa mierové rozhovory začali v januári.

„Chcem sa v myšlienkach obrátiť k svojej milovanej Sýrii a vrúcne vítam dohodu, ktorú práve dosiahlo medzinárodné spoločenstvo,“ povedal František počas nedeľnej modlitby Anjel Pána v posolstve o rezolúcii BR OSN, schválenej v piatok 18. decembra.

„Vyzývam každého, aby šľachetne pokračoval v tomto úsilí smerujúcom k ukončeniu násilia a k vyrokovanému riešeniu, ktoré povedie k mieru,“ uviedla hlava rímskokatolíckej cirkvi.

BR OSN v piatok vo vzácnej jednote podporila medzinárodný plán mierového procesu v Sýrii a vyzvala úrad generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, aby bol nápomocný mierovým rokovaniam, ktoré by sa mali začať už začiatkom januára. Schválená rezolúcia sa o osude Asada nezmieňuje.

Rezolúcia, prijatá na summite 17 ministrov zahraničných vecí v New Yorku, schválila plán dohodnutý vo Viedni minulý mesiac, ktorý má vyústiť do ustanovenia prechodnej vlády v Sýrii do šiestich mesiacov a nových volieb do 18 mesiacov, informovala tlačová agentúra DPA.

František takisto privítal štvrtkovú dohodu medzi bojujúcimi stranami v Líbyi, podľa ktorej vytvoria vládnu národnej jednoty. Pápež vyhlásil, že to zvyšuje „nádej na budúcnosť“.
V ďalšom vyhlásení František vyzval na zmiernenie napätia medzi Kostarikou a Nikagaruou. Stredobodom sporu oboch štátov je malé územie pri ústí rieky San Juan do Karibského mora, kde si Nikaragua zriadila vojenskú základňu a vyhĺbila plavebné kanály. Medzinárodný súdny dvor (MSD) so sídlom v holandskom Haagu v rozsudku zo 16. decembra stanovil, že doposiaľ sporná oblasť s rozlohou tri štvorcové kilometre patrí Kostarike.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. decembra 2015

Odporúčané články