Pápež pripustil, že kňazmi by sa mohli stať i starší ženatí muži

VATIKÁN 12. marca (WebNoviny.sk) – Pápež František vyhlásil, že je ochotný uvažovať o tom, aby v odľahlých oblastiach mohli byť starší ženatí muži vysväcovaní za kňazov. Vylúčil však možnosť dobrovoľnosti kňazského celibátu ako riešenie nedostatku duchovných, informovala agentúra Reuters.

Kritická situácia podnietila niekoľkých pokrokových cirkevných hodnostárov k výzve na ukončenie starodávnej tradície celibátu v katolíckej cirkvi. Takýto krok by predstavoval revolučnú zmenu, hoci by sa zrejme stretol s odporom konzervatívcov.

Odporúčame:
Pápež František si vyslúžil titul Papa Pop, je na titulke časopisu Rolling Stone

Reformátori však už dlhodobo navrhujú, aby Vatikán zaviedol kňazskú vysviacku ženatých mužov, ktorí sú starší a majú dospelé deti. Pápež v rozhovore pre týždenník Die Zeit uviedol, že takáto možnosť pripadá do úvahy.

Oslabenie štatútu celibátu však František odmieta. „Dobrovoľný celibát sa v tomto kontexte spomína často, najmä v oblastiach, kde je nedostatok duchovných. Nie je to však riešenie,“ zdôraznil pápež. Katolícka cirkev vníma celibát ako cnosť, ktorá umožňuje kňazom venovať celý svoj život službe Bohu.

Viac k témam: katolícka cirkev, pápež František I., Vatikán
Zdroj: Webnoviny.sk – Pápež pripustil, že kňazmi by sa mohli stať i starší ženatí muži © SITA Všetky práva vyhradené.

12. marca 2017

Odporúčané články