Oznámili víťazov britských Národných filmových cien

Ocenenie za najlepšieho herca si odniesol 35-ročný Tom Hiddleston, v ženskej kategórii zabodovala 27-ročná Nathalie Emmanuel.

BRATISLAVA 1. apríla (WebNoviny.sk) – V priestoroch londýnskej Porchester Hall sa vo štvrtok večer uskutočnilo odovzdávanie Národných filmových cien Veľkej Británie (National Film Awards UK). Divákov druhého ročníka podujatia sprevádzala moderátorka Louise Gookey. Do hlasovania sa zapojilo viac než 2,9 milióna fanúšikov.

Cenu za najlepšieho herca si odniesol 35-ročný rodák z Londýna Tom Hiddleston, ktorý zabodoval vďaka snímke High-Rise (2015) inšpirovanej rovnomenným bestsellerom J. G. Ballarda z roku 1975. V ženskej kategórii ocenili 27-ročnú Nathalie Emmanuel za výkon v akčnom filme Rýchlo a zbesilo 7 (2015). Z výhry v kategórii Najlepší prelomový herecký výkon vo filme sa mohol tešiť John Boyega, ktorý sa zviditeľnil stvárnením Finna v snímke Star Wars: Sila sa prebúdza (2015). Cenu za najlepšieho režiséra si prevzal filmár Stephen Fingleton za sci-fi triler The Survivalist (2015). V kategórii medzinárodných filmov triumfovala snímka Kingsman: Tajná služba (2014) v hlavnej úlohe s Colinom Firthom a Taronom Egertonom, ktorý si za stvárnenie Garyho „Eggsyho“ Unwina odniesol tiež cenu za Najlepšieho nováčika.

Ocenenie za Najlepší britský film získala snímka režiséra Ricciho Harnetta s názvom Rise of the Footsoldier II (2015). Medzi cudzojazyčnými titulmi ocenili maďarskú drámu Saulov syn z roku 2015. Americký herec Samuel L. Jackson, známy vďaka stvárneniu Julesa Winnfielda vo filme Pulp Fiction: Historky z podsvetia (1994), si odniesol cenu v kategórii Svetový prínos filmu. Vyhral tiež cenu za Najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe a to za stvárnenie Valentina v ocenenej snímke Kingsman: Tajná služba. Záver večera patril spomienke na zosnulého herca Alana Rickmana, ktorý skonal v januári vo veku 69 rokov. Predstaviteľa Severusa Snapa zo série snímok o Harrym Potterovi si uctili Cenou spoločenstva Národnej filmovej akadémie.

Zoznam víťazov National Film Awards UK 2016:

Najlepší medzinárodný film: Kingsman: Tajná služba
Najlepšia komédia: Man up
Najlepší akčný film: Chasing Robert Barker
Najlepšia dráma: A Reason to Leave
Najlepšia nezávislá snímka: Never Let Go
Najlepší dokument: The Hard Stop
Najlepší triler: Dartmoor Killing
Najlepší britský film: Rise of the Footsoldier II
Najlepší herec: Tom Hiddleston (High-Rise)
Najlepšia herečka: Nathalie Emmanuel (Rýchlo a zbesilo 7)
Najlepší režisér: Stephen Fingleton (The Survivalist)
Najlepší scenár: London Road
Najlepší prelomový herecký výkon vo filme: John Boyega (Star Wars: Sila sa prebúdza)
Najlepší nováčik: Taron Egerton (Kingsman: Tajná služba)
Najlepší cudzojazyčný film: Saulov syn
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe: Alexandra Evans (Redistributors)
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe: Samuel L. Jackson (Kingsman: Tajná služba)
Najlepší krátky film: Above
Svetový prínos filmu: Samuel L. Jackson
Cena spoločenstva Národnej filmovej akadémie: Alan Rickman

Informácie pochádzajú z webstránok www.hollywoodreporter.com, www.nationalfilmacademy.org. a archívu agentúry SITA.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. apríla 2016

Odporúčané články