Osobné údaje takmer 50 miliónov Turkov unikli na internet

Zverejnená databáza obsahuje 49 611 709 položiek, pričom značnú časť tvoria záznamy súkromného charakteru.ISTANBUL 4. apríla (WebNoviny.sk) – Hackeri zverejnili na internete databázu, ktorá údajne obsahuje osobné údaje takmer 50 miliónov občanov Turecka. Oznámila to tlačová agentúra AP s tým, že ide o jeden z najväčších únikov tohto druhu. Agentúre sa podarilo čiastočne overiť pravosť údajov: Porovnala desať neverejných čísel dokladov totožnosti so získaným zoznamom a osem z nich sa zhodovalo.

Zverejnená databáza obsahuje 49 611 709 položiek, pričom značnú časť tvoria záznamy súkromného charakteru. Hrozí, že postihnutým ľuďom niekto ukradne ich totožnosť alebo sa stanú predmetom podvodov. Zdá sa, že stránku zverejnila islandská skupina špecializujúca sa na zverejňovanie uniknutých informácií. V období, keď sa hackeri často dostanú k citlivým informáciám, nie je turecká vláda jediná, ktorá čelí takémuto veľkému útoku.

V apríli 2015 priznal úrad americkej vlády, že hackeri získali prístup k osobným údajom vyše 22 miliónov zamestnancov federálnych orgánov, dôchodcov, subdodávateľov a ďalších osôb, ako aj k miliónom citlivých a utajovaných dokumentov. Američania sa domnievajú, že do ich záznamov prenikli čínski špióni, napísala AP.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. apríla 2016

Odporúčané články