Organizátori ME začali s úpravou štadióna v Bratislave

Európsky krasokorčuliarsky šampionát bude hostiť Bratislava od 27. do 31. januára.

BRATISLAVA 21. januára (WebNoviny.sk) – Organizátori majstrovstiev Európy v krasokorčuľovaní začali vo štvrtok 21. januára s úpravou priestorov bratislavského Zimného štadióna Ondreja Nepelu. Ešte v stredu večer sa v aréne konal zápas Kontinentálnej hokejovej ligy medzi Slovanom Bratislava a Medveščakom Záhreb. „Našťastie, na poslednú chvíľu doťahujeme už len málo vecí. Príprava zatiaľ ide podľa plánu a veríme, že v nedeľu popoludní bude všetko pripravené tak, aby v pondelok mohla začať nesúťažná časť šampionátu oficiálnymi tréningami,“ prezradil predseda organizačného výboru ME Martin Letenay.

Európsky šampionát v krasokorčuľovaní bude hostiť Bratislava od 27. do 31. januára. V minulosti sa v hlavnom meste SR konali majstrovstvá Európy aj v rokoch 1958, 1966 a naposledy v januári 2001. V porovnaní s predchádzajúcimi šampionátmi sa krasokorčuliarska špička starého kontinentu predstaví na zmodernizovanom štadióne.

Využijeme kompletne všetky miestnosti s výnimkou šatne ‚áčka‘ hokejového Slovana. Bude to cez 40 miestností pre športovcov, rozhodcov, výpočtovú techniku, antidopingovú kontrolu, fyzioterapeutov či dievčatá, ktoré budú zbierať kvety po vystúpeniach. Je toho veľa a kapacitu budovy využijeme do posledného miestečka,“ informoval Letenay.

Medzi veľmi dôležité súčasti predšampionátových príprav patrí zmena ľadovej plochy. „Ľad na krasokorčuľovanie má úplne iné fyzikálne a technické parametre ako na hokej. Na začiatku sa potrebujeme zbaviť pôvodného náteru a hokejových čiar, ľad poriadne zbrúsime a natrieme ho svetlošedou farbou. Nasledovať bude patričné značenie. Hrúbka ľadu bude 5,5 centimetra a teplota chladiaceho média bude mínus 7,8 stupňa Celzia. Ideálna teplota ľadu na jeho povrchu je mínus 0,9 stupňa Celzia. Je to zložitá technologická vec, ale bratislavskí prevádzkari sú odborníci a vedia dosiahnuť to, čo potrebujeme. Tieto parametre bude Medzinárodná korčuliarska únie (ISU) pravidelne niekoľkokrát denne kontrolovať, aby sme dosiahli čo najoptimálnejšie podmienky pre krasokorčuliarov. Hokejový ľad je všeobecne chladený na väčšiu tvrdosť, krasokorčuliarske chladenie je trochu mäkšie. Ľad sa zmení v princípe iba na hlavnej ploche, na vedľajších bude iná iba teplota chladiaceho média. Zabudnúť nemožno ani zmenu mantinelov,“ doplnil šéf organizátorov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. januára 2016

Odporúčané články